Naturalne barwniki do wielkanocnych jaj
Sposobów barwienia i ozdabiania jaj jest bardzo wiele. Większość z nas korzysta z gotowych sproszkowanych farbek. Chociaż jest to niewątpliwie bardzo szybki sposób na uzyskanie jednokolorowych tradycyjnych kraszanek, to warto pamiętać, że wiele tanich proszkowanych barwników ma w sobie chemię, która może przeniknąć na nasze dłonie i jajko. O wiele zdrowiej jest korzystać z naturalnych metod barwienia jaj.
Naturalne barwniki do jaj znajdziecie m.in. na owocach, warzywach i zbożach, są bezpieczne i dają piękny efekt.
Tradycyjnym naturalnym barwnikiem, który jest łatwo dostępny i daje ładny kolor, są wysuszone łupiny cebuli. Gotując jaja w łupinach cebuli, uzyskamy piękny kolor brązowy wpadający w czerwień.
Kolory z natury - naturalne barwniki
Inne kolory, jakie możemy uzyskać z natury do kraszanek to:
- Żółty – kurkuma, curry, rumianek;
- Różowy – obierki buraka;
- Zielony – pokrzywa, młode żyto;
- Pomarańczowy – obierki z marchwi;
- Niebieski – czerwona kapusta;
- Brązowy – łupiny orzecha włoskiego, igły jodłowe.
Ciekawe kolory uzyskamy również poprzez mieszanie poszczególnych barwników.
Sposoby barwienia wielkanocnych jaj
Jajka można barwić na dwa sposoby na ciepło lub na zimno.
Barwienie na ciepło jest bardzo łatwe. Surowe jajka wkładamy do wody z barwiącym składnikiem i gotujemy. Można również wcześniej zagotować sam barwnik, by uzyskać intensywniejszy kolor wywaru. W trakcie gotowanie naturalny barwnik wnika w skorupkę i gotowe.
Możemy też barwić jajka na zimno. Wcześniej ugotowane jajka wkładamy do gorącej wody z wygotowanym naturalnym barwnikiem i pozostawiamy je do wystudzenia.
Do przygotowanych wywarów z naturalnych barwników można dodać trochę octu - sprawi to, że kolor będzie trwalszy. Jeżeli chcemy, aby nasze kraszanki miały połysk, można przetrzeć je po farbowaniu papierowym ręcznikiem nasączonym niewielką ilością oleju.