Emerytura

i

Autor: pixabay.com Emerytura

Świadczenia

Emerytura dla urodzonych przed 1969 rokiem. Ważny dokument

2023-07-27 12:07

Urodzeni pomiędzy 1948 a 1969 rokiem mają możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę. Nie wszystko wygląda jednak tak prosto. Są pewne warunki, których spełnienie jest obowiązkowe, aby otrzymać świadczenie.

Wcześniejsza emerytura przysługuje osobą urodzonym pomiędzy 1948 a 1969 rokiem. Warto mieć na uwadze, że dotyczy ona tylko niektórych pracowników z konkretnych grup zawodowych. Zobacz, kto dokładnie może skorzystać z wcześniejszej emerytury i jakie dokumenty należy złożyć.

Wcześniejsza emerytura tylko dla wybranych. Kogo dotyczy?

Wszystko reguluje Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. O przejście na wcześniejszą emeryturę mogą ubiegać się osoby, których codzienna praca wykonywana była w szkodliwych warunkach dla zdrowia, o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagała od nich wysokiej sprawności psychofizycznej.

Do takich zawodów zaliczają się między innymi praca pod ziemią, przy produkcji ołowiu i kadmu, czy też praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Warto zwrócić również uwagę, że aby wykonywany zawód został uznany za pracę w wyjątkowych warunkach, pracodawca musi umieścić specjalny wpis w świadectwie pracy zatrudnionego. 

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. O czym należy pamiętać?

Szczegółowe informacje dotyczące wcześniejszego przejścia na emeryturę osób urodzonych przed 1969 r. przedstawia na stronie internetowej ZUS. Przy wydawaniu decyzji, organ zajmuje się wnioskodawcami, którzy:

  • osiągną odpowiedni wiek emerytalny;
  • przedstawią udokumentowany odpowiedni staż składkowy i nieskładkowy (kobiety 20 lat, mężczyźni 25 lat);
  • osiągną wymagany staż w pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach;
  • nie należą do członków OFE albo zrzekli się środków;

Aby otrzymać wcześniejszą emeryturę, należy w dodatku przejść całą procedurę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Potrzebne jest złożenie odpowiedniego wniosku online lub osobiście w placówce ZUS. Oprócz tego wymagane jest dołączenie dokumentów poświadczających okresy zatrudnienia w wyjątkowych warunkach czy zaświadczenia o przebywaniu na urlopie wychowawczym. Niezbędny jest również dokument potwierdzający wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez wnioskodawcę nie tylko w okresach zatrudnienia, ale także ubezpieczenia.

Zobacz poniżej zdjęcia z 70. urodzin warszawskiej Starówki:

Strażacy z Przemyśla uratowali bocianie pisklę, którego mama zginęła
Listen on Spreaker.