Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Europejskia Agencja Kosmiczna wybrała nowych astronautów. Na liście jest Polak! [AKTUALIZACJA]

2022-11-23 17:05

W lutym 2021 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła pierwszy od 13 lat nabór na stanowisko astronauty. Zainteresowanie było olbrzymie podobnie jak wymagania postawione przed kandydatami. Jakie cechy powinien mieć astronauta? Sprawdźcie!

Reprezentant Polski może zostać nowym astronautą w ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła nabór na stanowisko astronauty jest to wyjątkowo rzadki wakat. Lot w kosmos i bycie astronautą to marzenie wielu osób. Przeprowadzona rekrutacja była niesamowitą okazją dla obywateli krajów europejskich, ponieważ do podobnej rekrutacji zorganizowanej rok wcześniej przez NASA, amerykańska agencja przyjmowała zgłoszenia tylko od obywateli USA. Na stanowisko astronauty zgłosiło się ponad 23 tys. chętnych, z czego ponad pół tysiąca z Polski. Na stanowisko astronauty zgłosiło się ponad 23 tys. chętnych, z czego aż 22 523 osoby (17 126 mężczyzn i 5 379 kobiet) spełniały wymogi konieczne do wzięcia udziału w rekrutacji. Z tej grupy ESA wybierze od czterech do sześciu osób, które zostaną astronautami. Ich nazwiska właśnie zostały ogłoszone, na liście jest Polak! Jakie wymagania musieli spełnić kandydaci, aby zostać astronautą w Europejskiej Agencji Kosmicznej?

Jak zostać astronautą w ESA?

  • Pierwszym i podstawowym wymogiem w przeprowadzonej przez ESA rekrutacji było obywatelstwo. NASA zatrudnia jedynie astronautów z amerykańskim paszportem, przyszli astronauci ESA muszą być obywatelami jednego z krajów członkowskich agencji lub państw stowarzyszonych.
  • Drugi wymóg to biegła znajomość języka angielskiego (na poziomie co najmniej C1), który jest niezbędny w codziennej komunikacji w ESA i na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
  • Warunkiem koniecznym do przejścia pierwszego etapu rekrutacji było posiadanie wyższego wykształcenia. Kandydaci musieli posiadać tytułu magistra, magistra inżyniera (lub innego, wyższego stopnia) zdobytego na kierunku związanym z naukami przyrodniczymi, medycznymi, technicznymi, matematycznymi lub informatycznymi. Chociaż posiadanie tytułu doktora, czy ukończenie więcej, niż jednego kierunku studiów nie było wymagane to było uznawane jako atut.
  • Pod uwagę brano również wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Każdy kandydat musiał pochwalić się co najmniej trzema latami spędzonymi na stanowisku związanym ze studiami, które ukończył. Ten wymóg można było „obejść”, posiadając doświadczenie za sterami samolotów – np. dyplom pilota doświadczalnego.
  • Przyszli astronauci musieli się też wykazać nienaganną kondycją fizyczną, brakiem uzależnień, dobrym zdrowiem i sprawnym wzrokiem. Bardzo ważne były też umiejętności społeczne kandydatów. Wybrane osoby powinny być komunikatywne, towarzyskie i stabilne emocjonalnie. Muszą to być również osoby, które dobrze radzą sobie w stresujących sytuacjach i pod presją czasu.
  • Jednym z wyznaczników był również wiek, ESA określiła maksymalny wiek chętnych na 50 lat.

Nazwiska kandydatów i ich narodowość ESA trzyma w ścisłej tajemnicy. Wiadomo jednak, że do drugiego etapu rekrutacji dostało się 14 Polaków i 8 Polek.

[AKTUALIZACJA]

Z dumą informujemy, że na konferencji ESA, wśród 17 wybrańców znalazło się nazwisko Polaka! Sławosz Uznański znalazł się na liście rezerwowej astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej.