Z Warszawy

"Familiada" podbiła serca milionów Polaków. To tu powstawał kultowy program

2025-02-20 17:37

Nie ma chyba w Polsce telewidza, który nigdy nie obejrzałby chociaż jednego odcinka teleturnieju "Familiada". Program od kilkudziesięciu lat cieszy się dużą popularnością - zarówno dzięki kultowym już żartom Karola Strasburgera, jak i niespodziewanym odpowiedziom uczestników. Postanowiliśmy więc sprawdzić, gdzie powstawał uwielbiany przez widzów format.

"Familiada" podbiła serca telewidzów

Historia "Familiady" w polskiej telewizji sięga 1994 r. Przez lata program doczekał się ponad 3 tys. odcinków, emitowanych tradycyjnie w TVP2. Trudno dziwić się faktowi, iż format prowadzony przez Karola Strasburgera przetrwał na antenie kilka dekad. Standardowo cieszył się bowiem ogromną, nawet kilkumilionową oglądalnością. Sprzyjały jej bez wątpienia nietuzinkowe odpowiedzi niektórych uczestników na - mogłoby się zdawać - stosunkowo nieskomplikowane pytania.

Pod presją czasu i w świetle kamer widzowie doczekali się jednak kilku "klasyków", spośród których najbardziej znanym jest zapewne ten o owcy i lamie jako więcej niż jednym zwierzęciu. Co ciekawe, zagadnienie to powróciło nawet po latach w programie jako mrugnięcie okiem do wiernych widzów.

Czytaj również: Chmielna w centrum odświeżona po remoncie. Ale bazgroły na ścianach wciąż straszą

Teleturniej "Familiada" - gdzie był kręcony?

Poszukiwacze ciekawostek o popularnym teleturnieju często zastanawiają się chociażby, jak naprawdę wygląda kącik muzyczny oraz kim są tajemniczy "ankietowani", od których głosów zależy w dużej mierze sukces każdej drużyny. Interesować może ich również lokalizacja kręcenia kolejnych odcinków formatu. Postanowiliśmy sprawdzić ostatnią z wymienionych kwestii.

Jak się okazało, przez długie lata kolejne odsłony "Familiady" powstawały w studiu telewizyjnym przy ul. Inżynierskiej 4 na warszawskiej Pradze-Północ. Co ciekawe, plan programu można było nawet zwiedzać chociażby przy okazji Nocy Muzeów 2023. Dopiero niedawno produkcja przeniosła się jednak do siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17, o czym mogliśmy się dowiedzieć przy okazji tegorocznej aukcji na WOŚP, w ramach której zwycięzca mógł odwiedzić miejsce powstawania teleturnieju.

Studiem przy ul. Inżynierskiej zarządza firma Astro S.A., działająca na rynku usług telewizyjnych od 1993 r. To właśnie ona przez lata produkowała "Familiadę". Sytuacja uległa jednak zmianie pod koniec 2024 r. Jak przekazał branżowy serwis Wirtualne Media, dotychczasowego producenta zastąpił polski oddział koncernu Fremantle, czyli właściciela samego formatu.

Czytaj również: Historia jak z filmu "Zróbmy sobie wnuka" w sercu Mokotowa. Dom jednorodzinny stoi wśród biurowców

Inżynierska 4 - przeszłość i przyszłość budynku

Budynek na działce pod adresem Inżynierska 4 powstał w międzywojniu. Wtedy też istniało w nim pierwsze w dzielnicy kino Era, a w czasie wojny występował tam teatr Niebieski Motyl. Niestety, jak czytamy w serwisie twoja-praga.pl, w 1944 r. budynek uległ uszkodzeniu po tym, jak pocisk trafił w sąsiednią kamienicę. Po jego odbudowie do gmachu wprowadziło się kino Syrena (pierwsze kino w wyzwolonej Warszawie). Później, już w latach 90. budynek zaadaptowano i przebudowano pod studia telewizyjne.

Jaka przyszłość czeka to miejsce? Wirtualne Media poinformowały w połowie 2024 r., że firma Astro chciałaby rozbudować budynek, tak aby nadal działały w nim studia telewizyjne. W dobudowanych kondygnacjach miałyby natomiast powstać mieszkania na sprzedaż.

Czytaj również: Drewniak wśród masywnych kamienic. To jedna z ostatnich takich budowli na Pradze

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Mellina - Karol Strasburger: myślałem, że odejdę z Familiady po trzech miesiącach