Drożyzna w Polsce trwa
Drożyzna coraz głębiej patrzy nam w oczy. W naszym kraju ceny podstawowych produktów znacznie wzrosły w ostatnich latach i nie widać końca tego zjawiska. Pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie i ogólny kryzys w światowej gospodarce dają nam się ogromnie we znaki.
Sytuacja jest tak zła, że Polaków już nie stać na większe zakupy. Znajduje to odzwierciedlenie w danych GUS. W marcu sprzedaż detaliczna spadła o 7,3 %. Bezpośrednio przyczyniła się do tego wysoka inflacja i niższy od niej wzrost płac. Polacy zmuszeni są kupować mniej, bo na więcej ich nie stać.
Czytaj także: Drożyzna w sklepach. Zestawienie cen z ostatniego roku nie pozostawia złudzeń
- Poprawa nastrojów konsumentów w ogóle nie przekłada się na odbicie w ich wydatkach. W marcu sprzedaż spadła najszybciej w historii, nie licząc pierwszego lockdownu w 2020. Konsumpcja usług pewnie lepiej, ale nie unikniemy kolejnego minusa na konsumpcji prywatnej w I kw. – piszą analitycy Pekao.
Kryzys się pogłębia
Pogłębienie się kryzysu to niestety kwestia ostatnich dni i miesięcy. Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie nie możemy spodziewać się dużej poprawy.
- Spodziewamy się, że spadek sprzedaży towarów pogłębił się w ubiegłym miesiącu. Z czysto statystycznego punktu widzenia będziemy się mierzyli z wysoką bazą odniesienia. W marcu ubiegłego roku doświadczyliśmy pierwszej fali napływu uchodźców z Ukrainy, co podbiło sprzedaż farmaceutyków, żywności i odzieży. Szerszy ekonomiczny kontekst także jest niekorzystny – pisali o sprawie eksperci ING.
Jak radzić sobie z drożyzną?
By jak najlepiej poradzić sobie z drożyzną, musimy postawić na trzeźwe myślenie o finansach. Poniżej kilka sugestii, jakie strategie pomogą nam przetrwać trudne czasy.
- Planowanie budżetu
- Szukanie tańszych alternatyw
- Oszczędzanie energii
- Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu
- Korzystanie z usług społecznościowych
- Kontrolowanie swoich wydatków
Zobacz zdjęcia: Tak wygląda huta ArcelorMittal w Warszawie