zdjęcia

Nowość w centrach handlowych. "Galeria w Galerii" to projekt iPoster i Muzeum Narodowego w Warszawie

2025-05-22 15:23

Autoportrety Matejki, Witkiewicza i Goryńskiej można zobaczyć na dużych ekranach w galeriach handlowych w całej Polsce. To wspólna inicjatywa operatora wielkoformatowych nośników iPoster oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Celem projektu jest popularyzacja muzealnych zbiorów oraz zachęcenie do odwiedzenia placówki — z kodem "galeriawgalerii" można otrzymać 15 proc. zniżki na bilety wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie.

"Galeria w Galerii"

Projekt "Galeria w Galerii" zainaugurowano 22 maja w centrum handlowym Promenada w Warszawie. Na wielkich ekranach w centrach handlowych w całej Polsce będzie można zobaczyć dzieła wybitnych artystów - autoportrety m.in. Jana Matejki, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Wiktorii Goryńskiej czy Tadeusza Pruszkowskiego.

To wspólna inicjatywa operatora wielkoformatowych nośników iPoster oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Celem projektu jest popularyzacja muzealnych zbiorów oraz zachęcenie do odwiedzenia placówki — z kodem "galeriawgalerii" można otrzymać 15 proc. zniżki na bilety wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie.

- W galeriach handlowych zwykle widzimy reklamy produktów, tym razem reklamują się tu artyści, bo autoportret często pełnił funkcję autoreklamy. W Muzeum Narodowym w Warszawie posiadamy wiele wizerunków własnych, również dzięki kolekcji Ignacego Korwina-Milewskiego, którą już w przyszłym roku widzowie będą mogli zobaczyć na żywo podczas planowanej wystawy czasowej - zapowiedział Tomasz Jeziorowski, kurator wystawy "Autoportrety" w MNW.

Wystawa "Autoportrety" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Prezentacja słynnych autoportretów to właśnie nawiązanie do czasowej wystawy (21 marca-20 lipca 2025) w Muzeum Narodowym.

Wystawa "Autoportrety" prezentuje współczesne realizacje tego gatunku, znacznie wykraczające poza przedstawienia podobizn artystów, do których przyzwyczaiła nas klasyczna historia sztuki. Wśród prac wykonanych w różnych technikach (malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacja dźwiękowa i innne) znajdziemy zarówno dzieła bardzo osobiste, jak i te wpisujące się w szerszą analizę dotyczącą miejsca artysty w społeczeństwie, czytamy na mnw.art.pl.

Prezentacja współczesnych autoportretów stanowi nawiązanie do zrealizowanego przez hr. Ignacego Karola Korwin-Milewskiego przed stu laty zamysłu stworzenia zbioru wizerunków własnych polskich malarzy XIX wieku. Te korespondujące ze sobą przedsięwzięcia pokazują ciągłość tradycji kultury artystycznej i wagę mecenatu prywatnego.

Na ekspozycji można zobaczyć prace dwudziestu artystek i artystów: Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Agnieszki Brzeżańskiej, Rafała Bujnowskiego, Barbary Falender, Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Łukasza Korolkiewicza, Katarzyny Krakowiak-Bałki, Zbigniewa Libery, Rafała Milacha, Jarosława Modzelewskiego, Agnieszki Polskiej, Katarzyny Przezwańskiej, Karola Radziszewskiego, Joanny Rajkowskiej, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Aleksandry Waliszewskiej, Artura Żmijewskiego.

Wystawa sztuki współczesnej "Autoportrety" wzbudziła żywą dyskusję. Wszystko za sprawą jednej z prezentowanych prac, która przedstawia nagich mężczyzn w kominiarkach.

Dom poety Tadeusza Hollendra w Leżajsku