Tani Węgiel w Warszawie. Jak i gdzie go można kupić?
Stolica dołączyła do grona samorządów, które umożliwią sprzedaż węgla mieszkańcom po preferencyjnych cenach. Warszawiacy zainteresowani zakupem będą musieli wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Urzędzie Dzielnicy lub przez internet. Dostawy paliwa ze strony miasta zapewni warszawskie MPO. Jak dowiedział się reporter Radia Eska, ratusz prawdopodobnie podpisze na początku przyszłego tygodnia umowę z Polską Grupą Górniczą.
Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych zakłada, że samorządy będą kupować węgiel w cenie 1,5 tys. zł za tonę, a następnie odsprzedawać go mieszkańcom nie drożej niż 2 tys. zł za tonę. Warszawa przygotowuje się do dystrybucji tego paliwa. Węgiel rozdysponuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Miejska spółka będzie odpowiedzialna za: odbiór węgla od spółki państwowej wskazanej przez Ministra Aktywów Państwowych, przetransportowanie węgla na place składowe, magazynowanie na swoim terenie oraz sprzedaż mieszkańcom – zarówno z miejsca składowania, jak i z możliwością dowozu bezpośrednio do mieszkańca.
Jak wnioskować o tańszy węgiel w Warszawie?
Na podstawie uzupełnionych ankiet od mieszkańców, którzy opalają domy i mieszkania węglem, stolica w ubiegłym tygodniu złożyła zapotrzebowanie na zakup ponad 5 tys. ton węgla. Warszawa, pomimo realizacji wszystkich oczekiwanych przez Wojewodę Mazowieckiego i Ministerstwo Aktywów Państwowych działań wynikających z ustawy, nadal nie otrzymała projektu umowy na dostawy węgla od wskazanego w rozporządzeniu podmiotu wprowadzającego paliwo stałe do obrotu. Stolica nie ma też wskazanych zsypisk, skąd MPO będzie mogło przetransportować paliwo do miejsca składowania na terenie miasta.
Warszawiacy zainteresowani zakupem będą musieli, zgodnie z ustawą, złożyć odpowiedni wniosek. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie um.warszawa.pl/preferencyjny-zakup-paliwa-stalego. Uzupełniony wniosek można składać do 15 kwietnia 2023 r. w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie przez platformę ePUAP.
Odbiór węgla w Warszawie - adresy
Transport węgla będzie można zamówić i uzgodnić z MPO telefonicznie lub mailowo. Mieszkańcy będą mogli również odebrać węgiel samodzielnie bezpośrednio z miejsca składowania.
Obecnie na ten cel przygotowane są dwie lokalizacje – przy ul. Mortkowicza na Ursynowie oraz przy ul. Kampinoskiej na Bielanach.
Wszelkie szczegóły, w tym dane kontaktowe do zamawiania transportu oraz kwestie związane z płatnością za węgiel, zostaną podane na stronie miejskiej spółki.