Historia odbudowy stolicy - w 21 krokach [GALERIA, WIDEO]

2020-02-18 16:06

Trasa W-Z, archikatedra czy Pałac Saski - to zaledwie kilka punktów na trasie Ścieżki Odbudowy Stolicy. Można się nią przejść w Muzeum Warszawy, z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy rozpoczęcia odbudowy miasta. Co ważne, ścieżka przypomina, że podnoszenie stolicy z gruzów było czymś więcej niż tylko budową. Więcej dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Historia odbudowy stolicy - w kilkudziesięciu krokach! ​Nowa ścieżka zwiedzania Muzeum Warszawy została zaprojektowana, by uczcić przypadającą w tym roku 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy miasta.

- Przygotowaliśmy ścieżkę prowadzącą po naszej stałej ekspozycji, w której mamy obiekty, które w jakiś sposób opowiadają o tej odbudowie. One są na wystawie przez cały czas, ale chcieliśmy bardziej wydobyć ich historie związane z odbudową. Nie tylko starówki, ale całego miasta - mówi Joanna James z Centrum Interpretacji Zabytku.

Na trasie znajdziemy między innymi miniaturę Kolumny Zygmunta III Wazy, plakat z Syreną czy... portret Bolesława Bieruta. Bohaterami ścieżki są nie tylko budynki, które odżyły po wojnie, ale także samo zjawisko odbudowy.

- Poruszamy też wątek Biura Odbudowy Stolicy, Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, a także budowy całkowicie nowych obiektów, które po wojnie w ogóle nie istniały, jak chociażby Trasy W-Z - dodaje James.

Szlakiem odbudowy stolicy będzie można poruszać się po Muzeum aż do września.

Co wiesz o Warszawie, jak dobrze znasz stolicę Polski?
Pytanie 1 z 15
Okęcie jako lotnisko wojskowe działa od roku 1931, a cywilne od roku 1934. Gdzie wcześniej było warszawskie lotnisko?