w warszawie

Historyczny wygląd, nowoczesna dusza. Nowe latarnie oświetlają Park Skaryszewski

2024-04-16 14:32

Wcześniej w Parku Skaryszewskim znajdowały się betonowe latarnie, które zdecydowanie nie dawały wystarczającego oświetlenia. Z tego powodu poprzednie modele zostały w całości zastąpione przez ponad 100 replik historycznych latarni typu ''pastorał warszawski". Spacerowicze już mogą je zobaczyć.

Park Skaryszewski, który nosi imię Ignacego Jana Paderewskiego, w 2009 roku otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz zajął trzecie miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie. W tym parku nie znajdziemy już betonowych latarni. Zostały w całości zastąpione przez ponad 100 replik historycznych latarni typu “pastorał warszawski”

Park Skaryszewski. Nowe latarnie

W "pastorałach warszawskich" zamontowano w oprawach LED czujniki ruchu. Dzięki temu oświetlenie parku będzie się zmieniać w zależności od natężenia ruchu. W przypadku jego braku oprawy będą świecić mniejszym strumieniem światła (ok. 40%), a gdy czujnik wykryje ruch, oprawa będzie rozświetlać się do 100%. Takie ustawienie oprawy działają od godz. 22 do poranka.

Dodatkowo barwa światła opraw będzie zmieniać się w zależności od pory dnia. Wyjściowo temperatura barwowa będzie wynosić 3000 Kelwinów, od 22 do północy 2600K, a od północy do rana, kiedy fauna i flora w parku będzie odpoczywać – 2200K – jest to barwa bursztynowa, bardziej przyjazna dla zwierząt. Przyczyni się to do zmniejszenia zjawiska zanieczyszczenia światłem.

Remont Parku Skaryszewskiego

Nowe latarnie nie są jedynym elementem remontu, w planach jest również odnowa alei głównej. Ta trasa ma bardzo zniszczoną nawierzchnię, w pełni wykonaną z asfaltu, która jednocześnie przykrywa korzenie drzew. Docelowo asfaltowy pozostanie tylko krótki odcinek od wejścia do parku przy rondzie Waszyngtona do pierwszego przecięcia z aleją obwodową. Jego asfaltowanie przewidziane jest w najbliższym czasie. Na dalszym odcinku trwa obecnie układanie podbudowy. Górną warstwę stanowić będzie wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralna.

Największy park Warszawy w remoncie. Jak zmieni się Park Skaryszewski?