Spis treści
- Miejsca z Polski na Liście UNESCO
- Miejsca z Warszawy i Mazowsza na liście UNESCO
- Lista światowego dziedzictwa UNESCO - czym jest?
Miejsca z Polski na Liście UNESCO
Atrakcje turystyczne z całego świata marzą o wpisaniu ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyróżnienie znacząco podnosi prestiż danego miejsca i wskazuje na jego uniwersalne wartości nie tylko w danym kraju, ale względem całej ludzkości. Wpis na listę prowadzoną przez UNESCO jest też wielką zachętą dla turystów, którzy poszukują podróżniczych inspiracji lub też zastanawiają się, który kraj odwiedzić.
Na liście znajduje się obecnie 17 różnych miejsc z Polski (w tym niektóre współdzielone z innymi państwami). To całkiem sporo, bo np. tylko o dwa punkty więcej ma uznawana za kolebkę starożytności i jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi Grecja.
Jakie konkretnie są to miejsca? Wiele znanych turystycznych atrakcji, jak Stare Miasto w Krakowie, Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Zamek Krzyżacki w Malborku, Białowieski Park Narodowy, czy też mniej oczywiste, jak Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia.
Miejsca z Warszawy i Mazowsza na liście UNESCO
Mieszkańcy stolicy Polski i Mazowsza są na pewno ciekawi, ile miejsc z ich regionu znalazło się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Otóż okazuje się, że... tylko jedno. To może wywołać spore zdziwienie, ale faktem jest, że od 2 września 1980 roku na liście jest Stare Miasto w Warszawie i to jedyna atrakcja z całego Mazowsza, jaka znalazła się w tym zestawieniu.
To zaskakująca informacja, bo przecież wszyscy mieszkańcy regionu i stolicy wiedzą, że jest tu wiele innych wyjątkowych miejsc. I to zaskoczenie podwójne, bo warszawska Starówka wpisana została nie jako historyczna lokalizacja, ale jako przykład "niemal kompletnej rekonstrukcji zespołu historycznego". Doceniono zatem nie tyle walory oryginalnego miejsca, ale sam fakt skrupulatnego odbudowania Starego Miasta po wojennym zniszczeniu go przez Niemców.
Lista światowego dziedzictwa UNESCO - czym jest?
Lista Światowego dziedzictwa UNESCO powstała w 1975 roku i ma za zadanie tworzyć wykaz obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o "wyjątkowej powszechnej wartości" dla ludzkości. Prowadzi ją wyspecjalizowana jednostka ONZ - UNESCO. Wpisane na listę obiekty objęte są dodatkową ochroną.
Na liście znajduje się obecnie 1199 obiektów w 168 państwach. Najwięcej we Włoszech (58), Chinach (57), Francji (51), Hiszpanii (50) i Indiach (42).
Miejsca Warszawy, które wyglądają jak zagraniczne. Poczujesz się tam jak w innym kraju: