Raport zamówiony przez stołeczny ratusz ujawnia ponurą prawdę o warszawskiej młodzieży. Dla młodych osób w stolicy używki często nie mają tajemnic, a jeszcze w dzieciństwie zdarza się, że próbują one niedozwolonych substancji. Raport ujawnia, że już w wieku 7 lat zdarzało się niektórym jednostkom sięgnąć po piwo.
Badanie zlecone przez ratusz wykonano jesienią na grupie licealistów (klasa pierwsza i druga), uczniów techników i szkół branżowych na terenie Warszawy. Wyniki analizy zostały opublikowane przez Gazetę Wyborczą.
- Większości to dobrzy uczniowie (średnia 59 proc. z nich to co najmniej cztery), na dodatek tacy, którzy w ocenie nauczycieli zachowują się dobrze (89 proc. badanych ma dobre, bardzo dobre lub wzorowe zachowanie) - czytamy na stronie "Gazety Stołecznej".
Ile piją młodzi warszawicy?
Szczegóły analizy są niepokojące, zwłaszcza, jeśli chodzi o używanie napojów wyskokowych. Aż 60. proc uczniów (w wieku 14-16 lat) przyznało, że piło alkohol otrzymany od pełnoletnich znajomych. Co czwarty uczeń zgłosił, że w ciągu roku przed ankietą próbował kupić piwo albo wino. Co szczególnie martwiące, tylko 11-16 proc. uczniów nie udało się tego zrobić.
Gdzie najczęściej piją młodzi mieszkańcy Warszawy? Takie pytanie również pojawiło się w badaniu zleconym przez stołeczny ratusz. Nastolatkowie spożywają napoje alkoholowe w takich miejscach, jak: dom, parki, lasy, przestrzeń nad Wisłą, kluby i puby.
Jak podaje Gazeta Wyborcza badani uczniowie przyznali, że dostali też alkohol od rodziców. Dziewczynki częstowane są częściej (26 proc.) niż chłopcy (20 proc.). Młodzieży oferuje się alkohole różnego rodzaju, takiego jak: piwo, wódka oraz wino. Napoje tego rodzaju są przez młodzież często łączone z energetykami, które bardzo źle wpływają na młody organizm.
Ankietowani nastolatkowie wskazali, że pierwszy kontakt z alkoholem mieli w wieku 14 lat (22% badanych) i 15 lat (16% badanych).
- Prawie jedna trzecia wypiła piwo albo kieliszek wódki przed tą granicą, nawet w wieku 7, 10 czy 11 lat. Co czwarty uczeń upił się, gdy miał 14 lat i mniej - podaje Gazeta Wyborcza. Jedynie połowa badanych nastolatków stwierdziła, że nigdy się nie upiła.
Nastolatkowie a narkotyki
Jeszcze bardziej niepokojące niż spożywanie alkoholu jest duża wiedza nastolatków na temat narkotyków. Młodzi warszawiacy bardzo wcześnie zdobywają wiedzę na ten temat. Młodzi badani wskazali, że pierwszą substancją odurzającą, którą spróbowali była marihuana lub haszysz. Zrobili to w wieku 14-15 lat.
Dużą wiedzę młodzież ma również na temat leków, które działają podobnie do narkotyków. Są to środki wziewne, leki nasenne lub na uspokojenie.
- Warszawscy uczniowie wykazują się dobrą znajomością nazw leków uspokajających i nasennych, mieszanek na bazie kodeiny i nowych substancji psychoaktywnych. Około jedna piąta uczniów, którzy zadeklarowali, że słyszeli o tych substancjach, co najmniej raz w życiu je stosowała - wskazuje Gazeta Wyborcza.
Pozytywną informacją jest jedynie to, że badani nastolatkowie stronią od dopalaczy. 91% badanych nigdy nie miała kontaktu z takimi substancjami. Wygląda jednak na to, że