Podwyżki inflacyjne w kraju
Podwyżki inflacyjne w którymś momencie międzynarodowego kryzysu faktycznie zaistniały. Kiedy już oswoiliśmy się z drożyzną i obserwujemy takie zjawiska, jak wzrost liczby kradzieży wśród osób, które nie radzą sobie z drożyzną, zapomnieliśmy już o możliwości wzrostu pensji.
Tymczasem opcja ta absolutnie nie została wyczerpana. Kto może liczyć na podwyżki inflacyjne? Przedstawiamy wyniki badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Czytaj także: Inflacja w Polsce w styczniu 2023. Najnowsze dane GUS
Kto może liczyć na podwyżkę inflacyjną?
Ponad połowa badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) firm jednorazowo podniosła pensje swoim pracownikom, a blisko połowa deklaruje, że podnosi pensje adekwatnie do wzrostu inflacji. Na początku marca PIE przeprowadził badanie ankietowe, w którym zapytano przedsiębiorców, w jaki sposób wspierają pracowników w czasie wysokie inflacji.
- 30 proc. przedsiębiorców oferuje swoim pracownikom pracę w formie płatnych nadgodzin,
- 23 proc. zapewnia dodatkowe benefity ograniczające wydatki (np. dofinansowanie dojazdów do pracy, bony towarowe do sklepów),
- 13 proc. firm przyznało pracownikom jednorazowo premię inflacyjną.
Największą szansę na kolejne podwyżki inflacyjne mają zdecydowanie osoby zatrudnione w dużych firmach. Według badań to właśnie one najbardziej dbały o swoich pracowników w tym zakresie.
- Ponad połowa firm budowlanych (53 proc.) i usługowych (52 proc.) deklaruje, że podnosi pensje adekwatnie do wzrostu inflacji. W handlu i produkcji takich firm jest ok. 40 proc. - informuje PIE.
Miejmy nadzieję, że reszta miejsc pracy weźmie z tych firm przykład i również zabezpieczy swoich pracowników przed zgubnymi skutkami inflacji.