Boks

i

Autor: freepik.com Nie żyje były polski pięściarz.

Z Warszawy

IPN zorganizował wystawę na gali bokserskiej. Jej patronem był kontrowersyjny portal

2025-02-25 10:33

16 lutego w klubie Legia Fight Club w Warszawie odbyły się zawody bokserskie "104. Warszawska Granda na pięści". Wydarzenie firmował Instytut Pamięci Narodowej, który zorganizował wystawę podczas gali. Oprócz IPN patronem wydarzenia był portal nacjonalista.pl związany ze skrajnie prawicową partią Narodowe Odrodzenie Polski.

IPN i nacjonalistyczny portal patronami zawodów bokserskich

"Rzeczpospolita" informowała o tym, że w warszawskim Legia Fight Club przy ul. Łazienkowskiej odbyły się zawody bokserskie. "104. Warszawską Grandę na pięści" połączoną z turniejem Warsaw Boxing Cup zorganizowała Fundacja Wyczyn. W trakcie wydarzenia można było zobaczyć również wystawę Instytutu Pamięci Narodowej. Jej tematem była Armia Krajowa i działalność żołnierzy antykomunistycznego podziemia. IPN nie był jedynym współorganizatorem gali bokserskiej. Na plakatach wydarzenia widniały także nazwy portali bokser.org, sporty-walki.org, ale też strona nacjonalista.pl.

Ostatni z wymienionych portali jest związany ze skrajnie prawicową partią Narodowe Odrodzenie Polski. Jak wskazuje dziennik, ugrupowanie miało duży wpływ na subkulturę skinheadów w latach 90. Strona nacjonalista.pl również ma długie tradycje. "Ukazuje się od 2005 roku i – jak reklamuje się w internecie – »pisze o sprawach, o jakich inni boją się nawet pomyśleć«" - pisze "Rzeczpospolita".

IPN tłumaczy się z organizacji wydarzenia

Jak doszło do tego, że Instytut Pamięci Narodowej objął patronatem wydarzenie wraz z kontrowersyjnym portalem? O to dziennik spytał rzecznika instytucji dra Rafała Leśkiewicza. - IPN jako jeden ze współorganizatorów nie odpowiadał za dobór patronów medialnych turnieju - przekazał urzędnik.

Leśkiewicz wyjaśnił także, jaką rolę miał IPN przy organizacji wydarzenia. - W związku z przypadającą 14 lutego 83. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową i obchodzonym po raz pierwszy Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej, odpowiadając na prośbę organizatorów turnieju, jedno z naszych biur wsparło go w zakresie m.in. zabezpieczenia służb medycznych czy dostarczenia koszulek okolicznościowych. Ponadto podczas turnieju była prezentowana wystawa IPN "Jan Rodowicz Anoda" - powiedział rzecznik IPN.

Kibic Legii Warszawa zabrał koszulkę nastolatkowi, zdjęcia:

W tym klubie boks trenował Karol Nawrocki