- Fotografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu jak żadne inne medium. Na zdjęciach, amatorskich i zawodowych, utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na przestrzeń miasta – Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald’s, afisze wolnych wyborów i reklamy, handel z łóżek polowych, „szczęki” i jugokioski, Józef Tkaczuk, ale też narkomania, bieda i strajki - piszą przedstawiciele Ratusza.
Wyjątkowa wystawa w Muzeum Warszawy
Na wystawie „Błysk, mat, kolor” w Muzeum Warszawy będzie można obejrzeć analogowe fotografie - amatorskie, profesjonalne, ale i takie z rodzinnych albumów. Odwiedzający zobaczą, jak wyglądało miasto w latach 90. oraz zaobserwują jego gigantyczną przemianę.
- W sześciu salach rozmieszczono ponad 1000 obiektów – zdjęć, filmów, pocztówek. Gdy tylko było to możliwe, prezentowane są oryginalne materiały: charakterystyczne, niewielkie odbitki, stykówki i projekcje slajdów - zapowiada Ratusz.
Czytaj również: Trwa remont kamienicy o dwóch frontach. Wyjątkowy budynek wróci do świetności
Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia wykonane m.in. przez Edwarda Hartwiga, Chrisa Niedenthala, Krzysztofa Millera, Pawła Althamera, Adama Marca, czy też Krzysztofa Kieślowskiego. - Jedna z części wystawy to fotografia niezawodowa – amatorska, rodzinna, pamiątkowa. W wyniku zaangażowania ponad 40 osób, które odpowiedziały na hasło zbiórki fotografii niezawodowych przedstawiających Warszawę lat 90., zdjęcia z ich zbiorów zostały włączone w opowieść o pamięci współtworzonej przez fotografię, pokazując tematy niewidoczne z perspektywy fotoreportażu czy z pola sztuki - zaznacza Ratusz.
Wystawę będzie można odwiedzać do 19 lutego 2023 roku. Wszystkie potrzebne informacje na jej temat można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Warszawy.
ZOBACZ TAKŻE: