Ankiety w Regionie Warszawskim Stołecznym
Warszawa plus dziewięć okolicznych powiatów - to na tym terenie przeprowadzane są ankiety. To dlatego, że plan zrównoważonej mobilności miejskiej musi być utworzony na poziomie metropolii. I tylko z nim można się starać o finansowanie ze środków europejskich.
- Jest to plan, który ma wskazywać w jaki sposób rozwijać system transportu zbiorowego i w jaki sposób zapewnić mieszkańcom alternatywę do poruszania się transportem indywidualnym - mówi wiceprezydent Michał Olszewski. - Prowadzimy teraz badania. W oparciu o te badania będziemy przygotowywali rozwiązania i decyzje strategiczne nie tylko na poziomie miasta, ale i całej metropolii.
Ankieterzy przeprowadzają z mieszkańcami krótką, maksymalnie 15-minutową rozmowę. Każdy z ankieterów ma też ze sobą imienny identyfikator, który gwarantuje że nie mamy do czynienia z nieproszonymi gośćmi. - Pytamy przede wszystkim o to jakie są ich nawyki transportowe, ile osób jeździ, w jaki sposób się porusza rodzina, jakie podróże wykonuje, jaka jest skłonność do przesiadek, jakie zachęty sprawiłyby, żeby się przesiedli z transportu indywidualnego na transport zbiorowy - mówi wiceprezydent Olszewski.
Polecany artykuł:
W czołówce Europy
Warszawa aktualnie pod kątem korzystania z transportu publicznego czy zrównoważonej mobilności wypada w rankingach nie najgorzej. Jednak informacje na ten temat trzeba zaktualizować. - Warszawa na mapie Europy może się poszczycić tym, że stosunkowo dużo mieszkańców korzysta z transportu zbiorowego, ale jesteśmy po okresie pandemii, która mocno zredukowała i zmieniła zachowania jeśli chodzi o mobilność. Dlatego te badania są nam potrzebne, żeby zweryfikować na ile okres pandemii i to, co po nim, ma wpływ na zachowania mieszkańców - mówi wiceprezydent.
Badania pozwolą na przygotowanie kierunkowych rozwiązań strategicznych i nie będą one dotyczyć tylko tego, gdzie wybudować metro czy zaplanować trasę tramwaju. - Przede wszystkim dotyczyć będą tego w jaki sposób rozwijać sieć kolejową, gdzie mają powstawać parkingi parkuj i jedź, jak również jak rozwijać sieć dróg rowerowych - zaznacza Olszewski.
Ankieterzy będą odwiedzać losowo wybranych mieszkańców Warszawy i okolic do 30 kwietnia.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!