Wielkanoc w Polsce to czas nie tylko religijnej zadumy, ale również radosnych, rodzinnych spotkań przy stole. Śniadanie wielkanocne i dania na wielkanocny poniedziałek to wielka przygoda dla smakoszy. Dla osób nastawionych bardziej na wypoczynek, a nie chcących samodzielnie gotować zawsze pozostają opcje cateringu.
Czytaj także: Wielkanocne dania od Magdy Gessler. Cena jajek faszerowanych zwala z nóg!
Jakie potrawy na Wielkanoc?
Jakie jednak potrawy zwyczajowo powinny znaleźć się na wielkanocnym stole? W wielkanocne śniadanie oraz w wielkanocny obiad możemy liczyć na takie przysmaki, jak:
- Świąteczny żurek w chlebie
- Żurek z jajkiem i chipsem z boczku
- Barszcz biały z boczkiem i tłuczonymi ziemniakami
- Sałatka jarzynowa
- Jajka z rzeżuchą
- Jajka z majonezem
- Jajka na sałatce jarzynowej
- Pieczeń z białej kiełbasy
- Pasztet z ulubionego mięsa
- Pasztet wegetariański (np. z cukinii)
- Schab pieczony z morelami
Czytaj także: Wielkanoc 2023. Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?
Wszystkie te dania mają tradycyjny sznyt i wymagają dużych umiejętności kulinarnych od potencjalnego kucharza. Na szczęście osiągniecia techniki i nowoczesne metody są w tym względzie bardzo pomocne. Zawsze możemy uciec się do internetowych poradników i zachwycić rodzinę naszym gotowaniem.
W tym roku problemy ze świątecznym gotowaniem mogą generować jednak rosnące ceny jedzenia. Za sam majonez zapłacimy krocie. Przy odrobinie kreatywności z pewnością da się zrobić tańsze zamienniki, ale pewien stres materialny przy tym pozostaje.
Czytaj także: Wielkanoc 2023 będzie naprawdę droga. Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za jajka, kiełbasę czy warzywa [ZDJĘCIA]
Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że święta wielkanocne powinny być czasem odpoczynku i radości z czasu spędzonego z bliskimi. Nie popadajmy wyłącznie w porządki i nie przepadajmy w kuchni na długie godziny. Wspominanie parujących garnków nie będzie tak przyjemne, jak wspomnienia roześmianych twarzy bliskich sercu ludzi.