Rzeczy zagubione

i

Autor: UM Warszawa

statystyki

Nie uwierzysz, co warszawiacy gubili w 2023 roku. Biuro Rzeczy Znalezionych pokazało zaskakujące dane

2024-02-12 12:03

Warszawski Ratusz pokazał statystyki dotyczące Biura Rzeczy Znalezionych przy ulicy Dzielnej 15. W 2023 roku trafiło tam o 1,3 tys. rzeczy więcej niż rok wcześniej. Co najczęściej gubili mieszkańcy stolicy i jakie są najbardziej nietypowe zguby?

W Warszawie przy ulicy Dzielnej 59 działa stołeczne Biuro Rzeczy Znalezionych. Przez cały roku 2023 trafiały tam różne przedmioty zagubione przez mieszkańców stolicy. Były one tam dostarczane przez policję, Metro Warszawskie, Lotnisko Chopina, Tramwaje Warszawskie i centra handlowe.

Po tym jak przedmioty trafiają do biura, jego pracownicy starają się odszukać właścicieli. Jeśli w przedmiotach lub na nich znajdują się jakieś dane kontaktowe, dzwonią pod widniejące tam numery telefonów lub szukają innych sposobów na kontakt z właścicielami. Spośród rzeczy znalezionych, które nie zawierają dokumentów lub jakichkolwiek danych kontaktowych, do właścicieli wraca rocznie około 14 proc. rzeczy.

Co najczęściej gubią warszawiacy?

Przez cały 2023 roku na ulicę Dzielną 15 trafiło 10,7 tys rzeczy. To o 1,3 tys. więcej niż w 2022 roku. Do Biura Rzeczy Znalezionych przyniesiono w ubiegłym roku 6 tys. dokumentów oraz blisko 4,7 tys. przedmiotów. Były w tym portfele, pieniądze, 695 telefonów, 263 zegarki, 90 tabletów, 86 laptopów, 54 czytniki e-book, 33 rowery oraz 18 aparatów fotograficznych.

Jak podaje Ratusz, do najbardziej nietypowych znalezisk należały takie przedmioty jak: masażer do stóp, namiot, dywan, klarnet, skrzypce, gitara, mikrofon, drążek - asystent tańca, plecak ratowniczy, pierścionek elektroniczny, oraz dron.

Jak odebrać zgubione rzeczy w Warszawie?

Osoby, które chcą odebrać zgubione rzeczy w Biurze Rzeczy Znalezionych powinny przedstawić dowód zakupu lub inny dokument poświadczający własność. Jeśli jest to niemożliwe, muszą dokładnie opisać zguby, określić jej cechy szczególne oraz wskazać okoliczności i potencjalne miejsce zagubienia.

W Biurze Rzeczy Znalezionych przedmioty są przechowywane przez dwa lata od znalezienia. Po tym terminie prawo własności przechodzi na znalazcę, o ile odbierze rzecz w wyznaczonym terminie. Jeśli tego nie zrobi, ich właścicielem staje się – na mocy art. 19 ust. 1 ustawy o rzeczach znalezionych – Warszawa. Do tej pory w ten sposób do urzędu trafiło 1366 rzeczy, w tym: 229 tabletów, 165 rowerów, 105 telefonów komórkowych, 90 laptopów, 57 aparatów fotograficznych, 34 e-booki oraz 686 pozostałych rzeczy.

Jak odnaleźć zagubioną rzecz w Warszawie?

Informacje o rzeczach znalezionych można zobaczyć m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy informacyjnej Biura Rzeczy Znalezionych oraz Elektronicznej Tablicy Ogłoszeń Urzędu m.st. Warszawy.

Nie tylko Szpiegowo. Rosjanie nadal zajmują te budynki w Warszawie. Mamy zdjęcia

Burza w Warszawie i totalna śnieżyca! Spadło kilkanaście centymetrów śniegu