Teatr Narodowy. Jan Englert odchodzi

i

Autor: Kurnikowski / AKPA / Gałązka / AKPA (kółeczko)

Kultura

Jan Englert odchodzi z Teatru Narodowego. Wiadomo już, kto go zastąpi

2025-02-04 12:24

Po ponad dwudziestu latach Jan Englert kończy swoje urzędowanie w warszawskim Teatrze Narodowym. Odejście odbywa się w atmosferze kontrowersji, które pojawiły się po ogłoszeniu szczegółów pożegnalnego spektaklu Englerta. Na początku lutego poznaliśmy też nazwisko jego następcy na stanowisku dyrektora artystycznego narodowej sceny.

Zmiana w Teatrze Narodowym. Jan Englert odchodzi ze stanowiska

Koniec epoki w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ze stanowiskiem dyrektora artystycznego po blisko 22 latach żegna się wybitny aktor i reżyser Jan Englert.

Jan Englert to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. W dorobku ma ponad 150 ról teatralnych, ponad 100 ról filmowych i ponad 200 ról telewizyjnych. Od 1997 roku jest członkiem zespołu aktorskiego Teatru Narodowego, a w 2003 objął posadę jego dyrektora do spraw artystycznych. Pół roku temu Englert podjął jednak decyzję o zakończeniu swojej pary na stanowisku dyrektorskim w TN i jest w trakcie przygotowań do ostatniego spektaklu za swojej kadencji - osobiście reżyseruje "Hamleta" Williama Szekspira.

Właśnie wokół tego spektaklu wybuchła ostatnio w social mediach głośna dyskusja. Okazało się, że w obsadzie pożegnalnego spektaklu odchodzącego dyrektora znalazły się m.in. jego żona Beata Ścibakówna, a także córka, Helena Englert. Zdaniem niektórych to jaskrawy przykład nepotyzmu.

Komentarzy tego typu było na tyle dużo, że narodowa scena zdecydowała się odpowiedzieć specjalnym oświadczeniem. Czytamy w nim: "Spektakl HAMLET jest pożegnaniem Jana Englerta z Teatrem Narodowym, jako że w sierpniu 2024 roku podjął on decyzję o ustąpieniu z funkcji dyrektora artystycznego tej sceny z końcem bieżącego sezonu. (...) W tej sytuacji inscenizacja HAMLETA – tekstu jak wiadomo pojemnego i wieloznacznego będzie w znacznej mierze autorska: będzie rozrachunkiem artysty z teatrem i podsumowaniem jego drogi. Wszystkie decyzje inscenizacyjne, w tym obsada, wynikają z tego założenia".

W oświadczeniu przywołany jest również przykład poprzednika Englerta, Jerzego Grzegorzewskiego, który również pożegnał się z Teatrem Narodowym autorskim przedstawieniem ON. DRUGI POWRÓT ODYSA, zrealizowanym na podstawie tekstu jego córki Antoniny.

Premiera "Hamleta" w reżyserii Jana Englerta odbędzie się 12 kwietnia.

Jan Klata nowym dyrektorem Teatru Narodowego

Po ogłoszeniu decyzji Englerta o odejściu ruszył ministerialny konkurs na jego następcę. Został on już rozstrzygnięty i w poniedziałek 3 lutego poznaliśmy następcę Jana Englerta. To jego imiennik i równie utytułowana postać polskiej sceny - reżyser Jan Klata. Obejmie on funkcję dyrektora artystycznego z początkiem nowego sezonu teatralnego we wrześniu.

Urodzony w 1973 roku Klata to jeden z najważniejszych reżyserów współczesnego polskiego teatru. W latach 2013–2017 pełnił już analogiczną funkcję dyrektorską w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 

W trakcie swojej kariery artystycznej Jan Klata wyreżyserował 60 spektakli na deskach teatrów we Wrocławiu, w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie oraz w Grazu, Dusseldorfie, Bochum, Berlinie, Pradze i Moskwie. Zdobył za nie ponad 40 nagród i wyróżnień na festiwalach w Polsce.

W listopadzie 2018 Jan Klata otrzymał jedno z ważniejszych europejskich wyróżnień – statuetkę Nowe Rzeczywistości Teatralne w ramach XVII Europejskiej Nagrody Teatralnej. Artysta został drugim – po Krzysztofie Warlikowskim – polskim laureatem tej prestiżowej nagrody.

Jednocześnie Jan Klata ma opinię twórcy kontrowersyjnego - jego spektakle są często prowokujące i mają etykiety skandalicznych, budzących sprzeczne emocje. Tak było w czasie jego pracy w Starym Teatrze w Krakowie.

Nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie:

Córka Jana Englerta tak wyszła "do ludzi". Nie wiadomo było, gdzie oczy podziać