Jan Kapela

i

Autor: Filip Naumienko/REPORTER

Wiadomości

Ministerstwo tłumaczy się z kontrowersyjnego stypendium. Internauci oburzeni

2025-01-13 18:51

W poniedziałek, 13 stycznia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w mediach społecznościowych opublikowało wpis odnoszący się do przyznania stypendium kontrowersyjnej postaci – Janowi Kapeli. Twórca miał „uzyskać wysoką ocenę w kryterium jakościowym, jak i eksperckim uzyskując 90 punktów na 100 możliwych”. Dzięki stypendium ma otrzymywać kwotę w wysokości 5 tys. złotych miesięcznie. Internauci dali wykaz swojego oburzenia. „Cyrk”, „kompromitacja” – piszą w sieci.

Jan Kapela z ministerialnym stypendium. W sieci wrze

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało obszerny wpis dotyczący zasad przyznawania stypendiów przez resort. Jedno z nich trafiło do kontrowersyjnego Jana Kapeli. To 40-letni twórca urodzony w Warszawie, który w ostatnich latach zyskał rozgłos głównie w sieci za sprawą m.in. kontrowersyjnej twórczości, działalności aktywistycznej czy udziału w galach freak-fightowych. Osoba Jana Kapeli stała się znana opinii publicznej po głośnym wywiadzie, jakiego udzielił on trzy lata temu w Kanale Sportowym. Do tej pory materiał ten osiągnął wynik 7,3 mln odsłon. Podczas opisywanej rozmowy nie brakowało kontrowersyjnych momentów. Prowadzący odliczał nawet gotówkę, którą przekazywał na wizji twórcy. Jan Kapela wielokrotnie wzbudzał kontrowersje w przestrzeni publicznej.

Mężczyzna w przeszłości dopuścił się m.in. naruszenia przepisów o godle, barwach i hymnie RP, wykonując utwór ze zmienionymi słowami. Jak informował w 2018 roku serwis „Polsatnews.pl”, sąd zasądził karę w wysokości 1000 zł grzywny. Wiele osób uraził także jeden z tatuaży widniejących na ciele Kapeli – „JP2GMD”, który miał odnosić się do hasła oskarżającego papieża Jana Pawła II o czyny pedofilskie. Na łamach „Krytyki Politycznej” w czerwcu 2017 roku Kapela publikował również własne wiersze o żołnierzach wyklętych. Oto fragment jednego z nich:

Nie spotkasz ich na techno party,

i nie poderwiesz na Tinderze.

Nie pójdą z Tobą na gokarty,

Twoja bajera ich nie bierze.

W ostatnim wywiadzie udzielanym po gali Prime MMA 11 Kapela poinformował o otrzymaniu stypendium od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawę szeroko opisywał serwis „Super Express”, który poinformował, że Jan Kapela będzie inkasował każdego miesiąca kwotę w wysokości 5 tys. złotych miesięcznie przez rok. Kontrowersyjny artysta ma napisać piosenki do musicalu o prawie aborcyjnym w Polsce. W rozmowie z serwisem „Super Express” Kapela miał poinformować, że tworzy już pierwsze utwory do musicalu. Jeżeli ten ostatecznie nie powstanie – środki nie zostaną zwrócone. O sytuacji w rozmowie z portalem mówiła również wiceprzewodnicząca komisji kultury Urszula Augustyn.

Mam wielką nadzieję, że komisja konkursowa bardzo rzetelnie ocenia te wnioski, i oni biorą odpowiedzialność za to komu przyznają pieniądze. Nie znam tej sprawy – mówiła posłanka KO.

Ministerstwo tłumaczy się ze stypendium dla Jana Kapeli. Uzyskał wysoką ocenę

Po informacjach o przyznaniu stypendium Janowi Kapeli w sieci rozgorzała gorąca dyskusja na temat zasadności tej decyzji. Swojego oburzenia nie kryli internauci, którzy wprost nazywali ją „cyrkiem” i „kompromitacją”. Do sprawy odniosło się MKiDN we wpisie w serwisie „X”, opublikowanym w poniedziałek, 13 stycznia.

Ministerstwo wspiera upowszechnianie kultury i dorobek różnych twórców. W grudniu doceniliśmy pisarza i historyka, Jacka Komudę przyznając mu Nagrodę im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za jego 17 książek, w tym 9 powieści historycznych i 7 zbiorów opowiadań, rozgrywających się na morzach i oceanach w XVII w. oraz w XV-wiecznej Francji, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Wniosek Pana Jana Kapeli, uzyskał wysoką ocenę MKiDN w kryterium jakościowym, jak i eksperckim uzyskując 90 punktów na 100 możliwych. Przedstawiona przez wnioskodawcę koncepcja rozwija jego działalność artystyczną, której wyraz uwidoczniony został w spektaklu „Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt” w reżyserii Jakuba Skrzywanka – czytamy w rzeczonym wpisie.

Jak poinformowano, w dziedzinie literatury złożono oceniano łącznie 475 wniosków, przyznając 42 stypendia. Z całym wpisem ministerstwa można zapoznać się poniżej.

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:

Te serialowe adaptacje książek to prawdziwe arcydzieła, do których chce się wracać

Short 2 MTK