Tak dziś wygląda przestrzeń, gdzie mieścić się będzie kościół

i

Autor: Tak dziś wygląda przestrzeń, gdzie mieścić się będzie kościół, Ewa Sas

Jedz, módl się i kupuj buty. W galerii na Bemowie powstanie Kościół

2021-05-21 19:02

Pomysł wydaje się być co najmniej kontrowersyjny. Obok sklepów z butami, bielizną czy akcesoriami do domu pojawi się świątynia. To trend odwrotny, niż w niektórych miastach na świecie, gdzie w budynkach kościołów pojawiają się sklepy lub mieszkania. Swoje miejsce w galerii handlowej chce stworzyć Społeczność Chrześcijańska Zachód. Umowę najmu powierzchni zawarli na 10 lat.

Raport z anteny 21.05, godz.10

Kościół to ludzie

Zdaniem założycieli kościoła Społeczności Chrześcijańskiej Zachód, modlitwa jest tak podstawową potrzebą jak ubranie się czy kupienie chleba. - Tutaj realizujemy jakieś elementarne potrzeby. Musimy zjeść czy się przyodziać. Dla nas duchowe potrzeby człowieka są także elementarnymi - mówi Adam Duliński, pastor Społeczności Chrześcijańskiej Zachód w Warszawie.

Dla tej społeczności kościół jako budynek nie jest miejscem sakralnym i osobnym budynkiem. Prawdziwy Kościół tworzą ludzie, którzy ufają Bogu i za nim idą, czyli wierni. Dlatego w kościele w galerii handlowej nie będzie tylko przestrzeni do odprawiania nabożeństw.- Gdyby się rozejrzeć po kościołach ewangelicznych w Polsce, to są zwykle sale konferencyjne z przestrzeniami dla dzieci, w których owszem - w niedzielę odbywa się szkoła niedzielna, ale w tygodniu są one wykorzystywane w najróżniejszy sposób - mówi pastor. W tym przypadku sala konferencyjna ma też być przestrzenią, z której korzystać będą mogły bemowskie NGO-sy.

Ambitny plan = duże wydatki

W tej chwili na 350m2 przestrzeni, które mają się stać siedzibą Społeczności Chrześcijańskiej Zachód, składa się surowa betonowa podłoga i ściany wymalowane na potrzeby istniejącej tu kiedyś sali zabaw.

Plan tego, co powstanie w tym miejscu jest bardzo ambitny:

  • sala konferencyjna na 120 osób z zapleczem multimedialnym, w której chcemy oprócz nabożeństw, także przy współpracy z lokalnymi inicjatywami, organizować różnorodne warsztaty, wykłady, spotkania, szkolenia i wydarzenia kulturalne – zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży,
  • kawiarnia z zapleczem dla cateringu oraz możliwością adaptacji do strefy co-workingu, gdzie będzie można porozmawiać przy kawie i spotkać się w mniejszym lub większym gronie,
  •  dwie zaprojektowane z myślą o dzieciach salki, które posłużą do organizacji zajęć edukacyjnych, zabaw i warsztatów dla rodzin z sąsiedztwa,
  •  konsultacyjno-poradniczy punkt wsparcia psychicznego.

Na zrealizowanie całego projektu potrzeba aż 500 tys. zł. Połowę tej kwoty udało się już zebrać. Pozostałe można wpłacać w formie zrzutki. Społeczność Chrześcijańska Zachód chce uruchomić swoją siedzibę w galerii w trzecim kwartale tego roku.

Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!