Zabytkowa kamienica w Warszawie

i

Autor: MARIUSZ GRZELAK / SE / EAST NEWS, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Z Warszawy

Ta kamienica w Warszawie pamięta średniowiecze. Właśnie zakończyła się jej konserwacja

2023-12-28 19:03

Stołeczny ratusz poinformował o zakończeniu konserwacji wyjątkowej kamienicy przy Rynku Starego Miasta 21. Budynek pamięta jeszcze czasy średniowiecznej zabudowy. Prace objęły zarówno gotycki portal, jak i powojenne części budynku. Dotacja miasta na ten remont wyniosła 93 tys. zł.

Konserwacja wyjątkowej kamienicy w Warszawie

Kamienica znajdująca się przy Rynku Starego Miasta 21 to prawdziwy skarb stolicy Polski. Jego ostrołukowy portal pochodzi prawdopodobnie z XV w. i jest perełką architektoniczną na Starym Mieście. Fragment tej zabudowy nie został dotknięty działaniami zbrojnymi w czasie II wojny światowej. Wkomponowano go w bryłę kamienicy w czasie powojennej odbudowy. Niższą część portalu datuje się na koniec XV w., wyższa jest starsza, ale nie ma pewności, jak duża różnica czasu je dzieli.

W trakcie prac konserwatorskich usunięto zabrudzenia oraz wymieniono wtórne spoiny cementowe. Całość średniowiecznego wątku oczyszczono metodą mikropiaskowania. Niewielkie ubytki uzupełniono zaprawami mineralnymi barwionymi w masie, natomiast większe uzupełniono flekami z cegły.

Cała elewacja powyżej portalu została pokryta różowo-brązowym tynkiem w kolorystyce potwierdzonej w badaniach i zaakceptowanej przez komisję konserwatorską.

Czego dotyczyły dalsze prace?

Sgraffito przedstawiające putta niosące rogi obfitości dekorujące ostatnią kondygnację było pokryte wtórną warstwą malarską, którą usunięto w trakcie tegorocznych prac. Z uwagi na konieczność wykonania uzupełnień, sgraffito zostało ujednolicone kolorystycznie przy zastosowaniu farb laserunkowych.

Do sieni kamienicy prowadzą ozdobne, drewniane, dwuskrzydłowe drzwi, dekorowane ćwiekami. Przed konserwacją były już w bardzo złym stanie. Kompleksowa renowacja drzwi – zarówno elementów drewnianych, jak i metalowych - została wykonana w pracowni.

Zobacz poniżej zdjęcia zabytków odkopanych w Lesie Chojnowskim:

Tego życzą Polakom Powstańcy Warszawscy na 2024 rok