Spis treści
- Wybory prezydenckie 2025 - kiedy się odbędą?
- Wybory prezydenckie 2025 - kandydat KO
- Wybory prezydenckie 2025 - kandydat PiS
- Wybory prezydenckie 2025 - kandydat Konfederacji
- Wybory prezydenckie 2025 - kandydat Lewicy
- Wybory prezydenckie 2025 - kandydat PSL i Polski 2050 (Trzecia Droga)
- Wybory prezydenckie 2025 - kto jeszcze wystartuje?
Wybory prezydenckie 2025 - kiedy się odbędą?
Nadchodzące wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Do 24 marca PKW musi zostać zawiadomiona o utworzeniu komitetów kandydatów, a do 31 marca powołane zostaną okręgowe komisje wyborcze. Czas na zgłoszenie kandydata na prezydenta upłynie 4 kwietnia. Do 28 kwietnia komisarze wyborczy powołają natomiast obwodowe komisje wyborcze. Kampania wyborcza zakończy się w piątek, 16 maja o północy. Głosowanie odbędzie się w godz. 7:00-21:00. Ewentualna druga tura przypadnie na 1 czerwca.
Obecnie, na kilka miesięcy przed wskazanym powyżej terminem wyborów, wewnątrz największych ugrupowań politycznych zakończył się już proces wybierania kandydatów. Kto ostatecznie wystartuje?
Wybory prezydenckie 2025 - kandydat KO
Kandydatem Koalicji Obywatelskiej będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Polityk pokonał w partyjnych prawyborach ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Wybory prezydenckie 2025 - kandydat PiS
Prawo i Sprawiedliwość poprze w wyborach prezydenckich prezesa IPN Karola Nawrockiego. Wcześniej, nim jego kandydatura została ogłoszona, mówiło się o potencjalnym wystawieniu przez partię m.in. Tobiasza Bocheńskiego, Mariusza Błaszczaka czy Przemysława Czarnka.
Wybory prezydenckie 2025 - kandydat Konfederacji
Konfederacja również zdążyła już wybrać swojego kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich. Będzie nim poseł Sławomir Mentzen.
Wybory prezydenckie 2025 - kandydat Lewicy
Kto kandydatem Lewicy na prezydenta? W niedzielę, 15 grudnia ogłoszono, że w politycznym wyścigu wystartuje wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż Razem w wyborach reprezentować będzie poseł Adrian Zandberg.
Wybory prezydenckie 2025 - kandydat PSL i Polski 2050 (Trzecia Droga)
W środę, 13 listopada swój start w wyborach ogłosił lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Będzie to druga jego próba w wyścigu o fotel prezydencki. W 2020 r. udało mu się zebrać 13,87 proc. głosów.
Wybory prezydenckie 2025 - kto jeszcze wystartuje?
Przedstawiciele największych, wymienionych powyżej partii nie będą oczywiście jedynymi kandydatami w wyborach prezydenckich. Swój start ogłosił 28 października Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), który w 2023 r. wszedł do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej, w 2015 r. został posłem po starcie z ramienia komitetu wyborczego Kukiz’15. Jakubiak w przeszłości próbował już bez powodzenia swoich sił w wyborach prezydenckich 2020 r., w których zdobył 0,17 proc. głosów.
Kandydatem Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta będzie natomiast Marek Woch - wśród jego postulatów znalazła się m.in. zmiana polskiego systemu politycznego na prezydencko-parlamentarny. Do prezydenckiego wyścigu stanie również związkowiec i publicysta Piotr Szumlewicz. W wyborach wystartuje też dziennikarz Krzysztof Stanowski, który zapewnił, że nie chce zostać prezydentem, ale zamierza poprowadzić kampanię wyborczą, by widzowie mogli zajrzeć za jej kulisy.
Poza nimi w wyborach chcą wystartować:
- Katarzyna Cichos - kandydatka bezpartyjna, była radna Siemianowic Śląskich;
- Grzegorz Braun - lider Konfederacji Korony Polskiej, europoseł;
- Romuald Starosielec - lider Ruchu Naprawy Polski;
- Maciej Maciak - lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju;
- Wiesław Lewicki - szef partii Normalny Kraj;
- Joanna Senyszyn - była posłanka i europosłanka;
Plac Centralny w Warszawie - zobacz zdjęcia: