Kawowym szlakiem Warszawy. Wyjątkowy spacer historyczny
29 czerwca o godzinie 12:00 odbył się "Warszawski Spacer Śladem Kawy". Wydarzenie poprowadził Łukasz Ostoja-Kasprzycki, twórca varsavianistycznego projektu "Po Warszawsku". Drugim przewodnikiem był Bartosz Paluszkiewicz, autor książki "Warszawskie przedwojenne restauracje, bary i kawiarnie". Organizatorem spaceru było Tchibo.
Wydarzenie rozpoczęło się w nowo otwartej kawiarni Tchibo przy ulicy Nowy Świat 68. Podczas spaceru uczestnicy mogli poznać historyczne miejsca na mapie Warszawy związane z bogatym dziedzictwem kawy.
"Warszawski Spacer Śladem Kawy". Trasa wycieczki i plan wydarzenia
Spacer kawowym szlakiem był dla uczestników wyjątkowo ciekawym i inspirującym wydarzeniem. W ciągu 1,5 h przewodnicy przekazali multum wartościowej wiedzy i wiele ciekawostek. Oto najważniejsze miejsca, które pojawiły się na trasie spaceru:
- Kawiarnia "Tchibo", ul. Nowy Świat 69 - od tego adresu rozpoczęła się wycieczka. Łukasz Ostoja-Kasprzycki opowiedział krótką historię kawy i wspomniał o tym, kiedy w Polsce napój ten stał się popularny.
- Kawiarnia "Pod Picadorem", ul. Nowy Świat 57 - historia i ciekawostki o słynnej kawiarni "Pod Picadorem".
- Pierwsza palarnia kawy "Pluton", ul. Świętokrzyska 9 - pierwszą palarnię kawy w Warszawie założył Tadeusz Tarasiewicz. Sprzedawał ziarna nie tylko kawiarniom, ale również oferował dowóz kawy do domu.
- "Warszawski Bal", ul. Krakowskie Przedmieście 13 - kawiarnia w Hotelu Bristol.
- Historia ulicy Miodowej, ul. Miodowa 7 - nazwa ulicy pochodzi od głównego składniku piernika, czyli miodu. W tej okolicy było wiele piekarni, które specjalizowały się w tym wypieku.
- Tam, gdzie kawę pijał Chopin, ul. Miodowa 14 - kawiarnie "Pod Kopciuszkiem" i "Dziurka" - w tym miejscu odbył się wielki bal na cześć Napoleona.
- Kawiarnia "Honoratka" a plany powstania listopadowego - "Honoratka" istniała od 1825 roku. W tej niepozornej kawiarni Towarzystwo Patriotyczne, czyli frakcja popierająca Joachima Lelewela, snuła plany przeciwko dyktatorowi powstania, Józefowi Chłopickiemu.
- Plac Teatralny i klubokawiarnia "Adria"- "Adria" działała w latach 1934-44 i była niezwykle nowoczesnym i eleganckim lokalem rozrywkowo-gastronomicznym. W tym miejscu znajdowały się obrotowy parkiet, papugarnia i amerykański bar.