Zegar

i

Autor: Pixabay/ RuslanSikunov

wydarzenia

Zmiana czasu z zimowego na letni 2024? Dlaczego wciąż przestawiamy zegarki?

2024-03-30 21:21

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty z 30 na 31 marca 2024 roku (w święta Wielkanocne). Zegary przestawimy o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na godzinę 3:00 w nocy, czyli, teoretycznie, pośpimy godzinę krócej. Wiele osób zastanawia się, dlaczego pomimo zapowiedzi Komisji Europejskiej sprzed kilku lat o zniesieniu zmian czasu, wciąż przestawiamy zegarki.

Kiedy zmiana czasu na letni 2024?

W 2024 roku wciąż obowiązuje czas letni i zimowy. Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty z 30 na 31 marca 2024 roku (w święta Wielkanocne). Zegary przestawimy o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na godzinę 3:00 w nocy. Wiele osób zastanawia się, dlaczego pomimo zapowiedzi Komisji Europejskiej sprzed kilku lat o zniesieniu zmian czasu, wciąż przestawiamy zegarki.

Kiedy będzie koniec zmiany czasu? Kiedy nie będzie zmiany czasu w Polsce?

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi - największą liczbę w historii.

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19. Teraz osią sporu jest kwestia, czy UE powinna zostać na stałe przy letnim czy zimowym czasie. 

Kiedy zmienimy czas po raz ostatni?

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni.

Zmiana czasu wpływa na samopoczucie i zdrowie

W pierwszych dniach po zmianie czasu wiele osób odczuwa zmęczenie albo rozdrażnienie. Coraz większa liczba ekspertów od snu twierdzi, że przesunięcie zegarów do przodu na wiosnę rujnuje nasze zdrowie. Zakłóca rytmy ciała dostrojone do obrotu Ziemi.

"Twój zegar biologiczny jest związany z (naturalnym) światłem, a nie z zegarem na twojej ścianie. Nie ma dowodów na to, że twoje ciało w pełni przystosowuje się do nowego czasu. To zły pomysł" – argumentowała jesienią 2022 roku w rozmowie z CNN Elizabeth Klerman, profesor neurologii w Harvard Medical School.

Wtórowała jej dr Phyllis Zee z Feinberg School of Medicine z Northwestern University w Evanston. "Między marcem a listopadem twoje ciało dostaje mniej porannego światła i więcej wieczornego, co może zaburzyć twój rytm dobowy" - przekonywała.

Noc w Instytucie Lotnictwa w Warszawie:

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta