Na Solcu powstał nowy dom studencki, który został utworzony w dwóch połączonych ze sobą budynkach. Jeden ma 8, a drugi 12 kondygnacji, a ich łączna powierzchnia to 5239 mkw. Za inwestycję odpowiada Zeitraum, czyli spółka należąca do Zeitgeist, to właśnie ta firma zleciła architektom z Grupy 5 adaptację starego biurowca na potrzeby akademika.
"Solec 22 to jeden z naszych ulubionych projektów. Budynek stylistycznie nawiązuje do naszego najbardziej znanego akademika U Průhonu w Pradze" – podkreśla Zdena Noack, dyrektorka zarządzająca Zeitraum Student Housing.
Łącznie w nowym prywatnym akademiku jest 214 łóżek, a chętni mają do wyboru różne pokoje, od dwuosobowych, przez jednoosobowe po apartamenty premium. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ma pomieszczenia dedykowane do nauki, zabawy, a także pralnię oraz przechowalnię na rowery. Ponadto na parterze akademika ma znaleźć się sklep Żabka, a także kawiarnia i klub fitness. Zaletą akademika może być też jego lokalizacja. W pobliżu jest Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, a w okolicy nie brakuje też knajp i innych atrakcji.
Prywatny akademik alternatywą dla publicznego?
Firma podkreśla, że prywatny akademik ma być alternatywą dla akademików publicznych, a także ofertą dla obcokrajowców studiujących w Polsce, których liczba w Polsce przekroczyła 100 tys. Dla porównania miejsc we wszystkich akademikach w kraju jest 115 tys.
"Otwieranie prywatnych akademików tworzy alternatywę dla tych, którzy zmuszeni są wynajmować drogie mieszkania prywatnie lub których nie zadowala niski standard pokoi w obiektach publicznych. To także rozwiązanie dla osób z zagranicy, które pozwala im lepiej zintegrować się ze środowiskiem akademickim w Polsce" – mówi Maximilian Mendel, dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management w Polsce.
Cena za pokój bez łazienki w prywatnym akademiku szokuje
Mieszkanie w prywatnym akademiku nie jest jednak na każdą kieszeń. Jak można zobaczyć na stronie dewelopera, miejsce w dwuosobowym pokoju w tym miejscu to koszt około 1,5 tys. złotych miesięcznie, dotyczy to pokoju bez własnej łazienki, taki przywilej to dodatkowe 100 złotych. Z kolei za "jedynkę" ze wspólną łazienką zapłacimy od 1860 do 1950 złotych, a za luksus posiadania w jednoosobowym pokoju swojej toalety trzeba dać około 2380 złotych.
Trwa remont słynnej Cepelii w centrum Warszawy