Inwestycja podzielona na etapy
Budowa kolektora trwa od grudnia 2020 roku. Cały kolektor będzie mieć długość ponad 9 km, a w najszerszym miejscu średnicę ponad 3 m. Skala inwestycji jest ogromna, dlatego podzielono ją na trzy etapy. - Realizacja dwóch z nich toczy się równocześnie. Dotyczy to rejonu Mostu Gdańskiego oraz Mostu Śląsku-Dąbrowskiego. Zmiany w organizacji ruchu wynikające z budowy są wprowadzane sukcesywnie wraz z postępem kolejnych prac - mówi Jolanta Maliszewska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Urzędnicy apelują, żeby kierowcy zachowali czujność, gdyż tam gdzie prowadzone są prace wprowadzono ograniczenia prędkości.
Kolektor jest budowany tzw. metodą mikrotunelingu, czyli metodą bezwykopową. Dzięki temu udało się zachować liczbę pasów ruchu, jedynie miejscami są one zwężone. Wykopy pojawiają się tam, gdzie trzeba umieścić komory startowe i komory odbiorcze maszyny drążącej tunel kolektora.
- Ta technologia jest znacznie mniej uciążliwa, niż gdyby to było w przypadku budowy z zastosowaniem wykopu otwartego na całej długości inwestycji - zaznacza Jolanta Maliszewska.
Polecany artykuł:
Trzeci etap - ostatni odcinek utrudnień
Umowa na budowę trzeciego i zarazem ostatniego etapu inwestycji została podpisana w listopadzie ubiegłego roku. To odcinek od ulicy Dewajtis & Pergaminów do Zakładów Farysa. Jeszcze trwają prace projektowe nad tym etapem. - Ten etap będzie zwieńczony podłączeniem wybudowanego kolektora do istniejącej już sieci kanalizacyjnej poprzez pompownię wiślaną - mówi Jolanta Maliszewska.
Kolektor wiślany ma być największym kolektorem tranzytowo-retencyjnym Warszawy, a jego funkcje nie będą się ograniczać do odbierania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy. - W czasie najbardziej intensywnych ulew czasowo zatrzyma wody opadowe. Jest to bardzo ważne w perspektywie zmian klimatu. Dzięki budowie tego kolektora i innych kolektorów tj. kolektora Lindego Bis i Mokotowskiego Bis zminimalizujemy ryzyko z jednej strony podtopień i zalewisk, a z drugiej uruchamiania się przelewów burzowych oraz zrzutu ścieków i wód opadowych do Wisły - opisuje Jolanta Maliszewska. Planowany obecnie termin zakończenia budowy kolektora to przełom 2023 i 2024 roku.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!