Dług zostanie spłacony, a kino uruchomione
Dla Kinoteki pojawienie się Fundacji Polska Przedsiębiorcza okazało się zbawieniem. - To był największy kryzys w historii Kinoteki w całej 20-letniej działalności - mówi Sebastian Wierzbicki, wiceprezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki. Zarządcom budynku od początku zależało, żeby utrzymać działalność kina. - Staramy się być ciekawym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy. Mamy teatry, mamy muzea, właśnie kino, są uczelnie. Jest to miejsce kultury i nauki i chcemy, żeby tak pozostało - mówi Wierzbicki.
Zarząd PKiN-u szukał rozwiązania dla Kinoteki razem z władzami miasta. Umowę spisano w zeszłym tygodniu. Nowi właściciele nie tylko spłacą dług Kinoteki wobec miasta, ale też zapowiadają jej niewielki lifting - Mają wiele ciekawych pomysłów na rozwój kina. Nie chcą, żeby funkcjonowało na dotychczasowym poziomie. Chcą, żeby otwierały się tam nowe możliwości i nowe projekty - mówi Wierzbicki i jednocześnie zapewnia, że Kinoteka nie zmieni się w multipleks.
Zdaniem Anny Wróblewskiej z wydziału produkcji Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Kinoteka nie powinna też zmieniać swojego profilu. - To najbardziej aktywne i żywe miejsce w stolicy dla festiwali filmowych! W Kinotece cały czas tętniło życie festiwalowe. Dyskutowało się w kawiarniach po seansach, a jednocześnie były cały czas wyświetlane regularne filmy repertuarowe.
W Kinotece odbywały się takie wydarzenia, jak Warszawski Festiwal Filmowy, festiwal filmów dokumentalnych Docs Against Gravity, Festiwal Filmów Rosyjskich, Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Tydzień Kina Hiszpańskiego, Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Nowy właściciel ma podtrzymywać festiwalową tradycję Kinoteki. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć - już prowadzi rozmowy w sprawie festiwalu, który - jeśli obostrzenia pozwolą - odbędzie się w maju.
Młode kino, wieloletnia historia
Kinotekę otwarto w 2001 roku. Jej historia wydaje się nie być zbyt długa ale wbrew pozorom - to bardzo ważny punkt na kinowej mapie Warszawy - Każdy kinoman, taki czterdzieści plus wie, że do Pałacu Kultury chodziło się na dobre filmy. Było tam słynne Kino Wiedza. Od tego kina zaczęła się kultura dyskusyjnych klubów filmowych w Polsce. To takie miejsce-kolebka! - mówi Anna Wróblewska i dodaje, że zamknięcie Kinoteki byłoby ogromną stratą dla Warszawy.
Kinoteka przestała działać w październiku 2020, tuż po Warszawskim Festiwalu Filmowym. Petycję do władz miasta o ratowanie tego miejsca podpisało wówczas ponad 8 tysięcy osób.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!