Zillenialsi

i

Autor: shutterstock

Kochają luksus, mieszkają z rodzicami i chcą zmieniać świat. Kim są zillenialsi?

2023-02-07 10:52

Zillenialsi to określenie na pokolenie, które nie wpisuje się ani w generację millenialsów ani generację Z. Kochają żyć w komforcie, nie przejmują się kredytami i samodzielnością. Nie znają świata pozbawionego technologii i nie chcą porzucić swoich smartfonów. Kim są te osoby?

Zillenialsi to osoby, które urodziły się w latach 1990-2000, a więc mniej więcej dekadę później niż millenialsi i dekadę wcześniej niż najmłodsza generacja Z. Są to obecnie młodzi dorośli, którzy już studiują, dopiero wchodzą na rynek pracy lub funkcjonują na nim od mniej więcej kilku lat.

Określanie pokoleń (np. millenialsi, generacja X) to sposób socjologów na porządkowanie pewnych zjawisk społecznych, które zachodzą na przestrzeni dekad. Nie da się ukryć, że między dziadkami, rodzicami, dziećmi i wnukami są ogromne różnice, które dotykają, chociażby kwestii podejścia do życia.

Kim są zillenialsi?

Pewne zjawiska warunkowane są przez zmieniający się świat, doświadczenia pokoleniowe i rozwój technologii. O ile takie określenia, jak boomerzy, millenialsi czy generacja Z są już znane większości ludzi, to z zillenialsami spotkało się niewielu z nas. Między millenialsami a generacją Z jest jednak jeszcze jedna, specyficzna grupa młodych ludzi, która wyróżnia się na tyle, że otrzymała własną nazwę.

Analitycy z internetowego serwisu ekonomicznego PYMNTS w swoim cyklicznym raporcie pod tytułem „ConnectedEconomy” wyjaśniają, kim są Zillenialsi i dlaczego ich rola we współczesnym świecie jest tak ważna.

Pokolenie, które przyszło na świat w latach 1990-2000 to osoby, dla których internet  i świat nowych technologii jest środowiskiem naturalnym. Zazwyczaj ludzie ci są przyzwyczajeni do komfortowego stylu życia, luksusowych produktów i wszechobecnych smartfonów. Z żadną z tych rzeczy nie mają ochoty się rozstawać.

Zillenialsi chcą zmienić świat na lepsze!

Zillenialsi mają większe zapotrzebowanie na sprawiedliwość niż inne pokolenia. Aż 60% zillenialsów chce zmieniać świat na lepsze, a tylko 39% millenialsów. Mało tego, zillenialsi mają poczucie, że są w stanie to zrobić! Właśnie dlatego to oni są ogromną częścią protestów politycznych w wielu krajach świata.

Także oni najczęściej biorą się za start-upy i wierzą w swoje indywidualne talenty i możliwości. Pomaga im w tym obeznanie z technologią i umiejętność szybkiego pozyskiwania informacji. Zillenialsi przy tym często uważają, że zasługują na więcej, niż mają. 

Naukowcy są zgodni, co do tego, że zillenialsi cenią sobie swobodną komunikację, nie tracą entuzjazmu przy postrzeganiu świata, a ponad wszystko przekładają kreatywność.

Luksus to drugie imię zillenialsa

Jednocześnie dla zillenialsów usamodzielnienie się zdecydowanie nie jest najważniejszym elementem życia. Zamiast kredytów i innych zobowiązań, zazwyczaj wybierają oni mieszkanie z rodzicami. W ten sposób nie muszą martwić się podstawowymi kosztami życia – czynszem za najem mieszkania czy innymi opłatami, a także wydatkami na jedzenie.

Często Zillenialsi zarabiają już własne pieniądze. Duże środki, które zaoszczędzają na podstawowych sprawach życiowych, mogą wykorzystać na przyjemności. Robią to bardzo chętnie! Zillenialsi często kupują sobie designerskie obuwie, torebki i biżuterię luksusowych marek. Zwykle szukają ich bez wychodzenia z domu, przeglądając sklepy internetowe i media społecznościowe, z którymi są zawsze na bieżąco.

Zillenialsi spędzają też więcej czasu w sieci niż millenialsi, a nawet młodsze pokolenie Z. Drastyczny wzrost cen mieszkań pogłębia zjawisko, którego to pokolenie jest największa częścią - mieszkanie z rodzicami rozwiązuje większość dorosłych problemów, na które ludzie z tej generacji zazwyczaj nie mają ochoty.

Czytaj także: Warszawskie ZOO ma nowego mieszkańca. "Przystojniak z pięknymi umaszczeniem i wieloma cętkami"

Nastolatkowie znęcają się nad jeżem na Skwerze Szarych Szeregów w Pabianicach