Spis treści
- Kolejny wieżowiec w Warszawie zostanie wyburzony
- Wieżowiec Ilmet - powody wstrzymania rozbiórki
- Ilmet do wyburzenia. Jaka jest historia biurowca?
Kolejny wieżowiec w Warszawie zostanie wyburzony
Utrzymuje się trend wyburzania biurowców z lat 90. w stolicy. Ostatnio głośno było o realizowanej rozbiórce Curtis Plaza na mokotowskim Mordorze, teraz do grona obiektów historycznych ma szansę dołączyć biurowiec Ilmet, położony przy rondzie ONZ na Woli.
Choć pogłoski o planowanym zniknięciu Ilmetu pojawiały się już od wielu lat, to w 2021 roku firma Skanska oficjalnie poinformowała o rozpoczęciu działań w tym temacie. Zaprzestano wynajmowania powierzchni nowym najemcom, a w środku Ilmetu przeprowadzono pierwsze drobne działania likwidacyjne. Jednak od tego czasu nic się nie wydarzyło, a budynek wciąż stoi. Z czego to wynika?
Wieżowiec Ilmet - powody wstrzymania rozbiórki
Jak się okazało, w rozbiórce Ilmetu przeszkadza jego nowa funkcja, którą nabył w 2022 roku, po inwazji rosyjskich wojsk Putina na Ukrainę. Mianowicie mieści się tam Ośrodek Wsparcia Uchodźców, który zajmuje się pomocą dla uchodźców wojennych zza naszej wschodniej granicy.
W najbliższym czasie się to nie zmieni, bo - jak informuje Skanska - umowa na działalność schroniska dla uchodźców w tym miejscu została właśnie przedłużona.
Jednocześnie przedstawiciele firmy Skanska zapowiadają, że nadal trwają pracę nad finalnym projektem nowego wieżowca, który ma stanąć w miejscu zwolnionym przez Ilmet. Według wstępnych informacji ma to być 188-metrowy, nowoczesny drapacz chmur o nazwie Warsaw One, który wpisze się we współczesną panoramą ronda ONZ.
Na prezentację projektu nowego wieżowca, jak i start rozbiórki Ilmetu przyjdzie nam jeszcze poczekać. Do kiedy? Nie ma na razie żadnej szacunkowej daty.
Ilmet do wyburzenia. Jaka jest historia biurowca?
Biurowiec Ilmet powstał w latach 1995–1997. Warszawiacy szybko zaczęli kojarzyć ten budynek, a to za sprawą charakterystycznej cechy: na jego szczycie znajdowało się obracające się logo Mercedesa (zdemontowane w 2021 roku).
Pierwsze plany wyburzenia budynku i postawienia w jego miejscu nowego pojawiły się w 2011 roku, ale wówczas przeszkodził w nich światowy kryzys finansowy. Do sprawy powrócono dekadę później, w 2021 roku, gdy nowy nabywca biurowca spółka Skanska zapowiedziała jego rozbiórkę.
Zmiany na Mordorze - mieszkania zastąpią biura?: