Choroby przewlekłe a koronawirus

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Choroby przewlekłe a koronawirus

Koronawirus sparaliżował leczenie chorób przewlekłych? Rozwiązaniem telemedycyna

2020-07-16 16:56

Pandemia wywołana koronawirusem pokazała, że rozwiązania telemedyczne są niezbędnym narzędziem w leczeniu pacjentów przewlekle chorych. Eksperci są zgodni: konsultacje on-line sprawdzają się w monitorowaniu pacjentów z chorobami przewlekłymi. I apelują do nich - nie przerywajcie terapii! Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Technologie cyfrowe „zatroszczyły się” o pacjentów w czasie COVID-19

Sytuacja spowodowana COVID-19 pokazała, że polska opieka zdrowotna musi zmierzać w kierunku rozwiązań telemedycznych, takich jak e-wizyty.

- Telemedycyna powinna być jednym z elementów ochrony zdrowia. Myślę, że wideokonsultacje mogłyby uzupełnić lukę spowodowaną problemem w dostępie do specjalistów. Należy szukać możliwości, aby pacjenci z chorobami przewlekłymi, jak łuszczyca czy ŁZS, mieli właściwą opiekę i leczenie - podkreśla Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

Czytaj także: Darmowe sczepienia przeciwko grypie i HPV w Warszawie: "Wydajemy na nie 9 mln rocznie"

- W obliczu pandemii nowoczesne technologie są nieocenionym wsparciem w leczeniu pacjentów. Nie tylko zwiększyły bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów, ale przede wszystkim pozwoliły uniknąć paraliżu ochrony zdrowia. Pacjenci nie zostali bez opieki z dnia na dzień; otrzymali alternatywę - wizyty on-line - kontynuuje Piotr Miluski.

Stały monitoring zwiększa bezpieczeństwo

Zdalna opieka medyczna pozwala na stały monitoring parametrów zdrowotnych pacjentów, co jest szczególnie ważne u osób, których dotyka m.in.:

  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • alergia,
  • astma,
  • choroby układu krążenia.

Opieka na odległość jest możliwa dzięki urządzeniom rejestrującymi parametry życiowe, np.: stężenie glukozy we krwi, ciśnienie, tętno i masę ciała. Duża część z tych urządzeń posiada możliwość przesyłania wyników badań do lekarza.

- Pacjenci z cukrzycą, przy pomocy nowoczesnych systemów do samokontroli, przekazują lekarzowi parametry dotyczące ich stanu zdrowia. To ogromne udogodnienie, dzięki któremu lekarz może szybko modyfikować leczenie, jeśli zachodzi taka potrzeba - mówi Anna Śliwińska.

Czytaj także: 60 razy mocniejszy niż morfina! GIS ostrzega przed bardzo niebezpiecznym narkotykiem 

O tym, że usługi telemedyczne to szansa na skrócenie czasu reakcji na zagrożenia zdrowia i życia, jest przekonany dr Michał Gontkiewicz. Jednocześnie ekspert dodaje, że tego rodzaju świadczenia pozwalają zadbać o komfort psychiczny i dają poczucie bezpieczeństwa.

- Wideokonsultacje niwelują stres u pacjentek obawiających się zaburzenia ciągłości leczenia. To szczególnie ważne, gdy opiekujemy się przyszłymi mamami, które martwią się nie tyle o siebie, co o dziecko. Poza możliwością zdalnego omówienia wątpliwości i problemów, które pojawiły się między wizytami, mogę także przedłużyć e-receptę na leki stałe lub dokonać modyfikacji terapii - tłumaczy dr Michał Gontkiewicz, ginekolog i przewodniczący zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia w Okręgowej Radzie Lekarskiej.

Czym zajmuje się ten lekarz?

Pytanie 1 z 10
Laryngolog zajmuje się:

Przede wszystkim edukacja

Mimo tego, że Polska zrobiła wielki krok w kierunku telemedycyny, zdaniem ekspertów należy podjąć działania edukacyjne skierowane do pacjentów. - Myślę, że powinny być one adresowane przede wszystkim do seniorów, którzy nie poruszają się biegle po nowych technologiach. Często problemem dla nich jest znalezienie w internecie choćby numeru telefonu do przychodni - mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Należy też podkreślić, że usługi telemedyczne nie zastąpią tradycyjnych wizyt - Nawet najlepsze rozwiązania IT nie zastąpią lekarzy i pielęgniarek. Nie taka też jest ich rola. Nowe technologie mają usprawniać pracę personelu medycznego, ale nigdy nie podejmą za niego decyzji - podsumowuje Piotr Miluski.

Do małopolskich szpitali trafiło 10 nowoczesnych karetek pogotowia