Z regionu

Kościół w tej mazowieckiej wsi wygląda jak twierdza. Ochrzczono w nim Fryderyka Chopina

2025-01-17 17:08

Brochów, wieś w powiecie sochaczewskim, nie jest powszechnie znana wśród turystów przemierzających województwo mazowieckie. Na odwiedzających ją ciekawskich czeka jednak wyjątkowy zabytek - kościół, który na pierwszy rzut oka może przypominać sporych rozmiarów zamek. Co ciekawe, w świątyni został ochrzczony przyszły wybitny kompozytor Fryderyk Chopin.

Wieś Brochów zainteresuje turystów z woj. mazowieckiego

Na dojazd do wsi Brochów w pow. sochaczewskim turyści z Warszawy muszą poświęcić ok. godzinę. Jej historia jest imponująca, gdyż sięga co najmniej XII w., choć pierwsze wzmianki o osadnictwie na tym terenie nawiązują czasów przed naszą erą. Jak czytamy na stronie gminy, przez jej tereny Władysław Jagiełło miał prowadzić wojska pod Grunwald.

Lata później, w czasie zaborów na opisywanym obszarze toczono walki narodowowyzwoleńcze. Okolica została również boleśnie dotknięta doświadczeniami I i II wojny światowej. Obecnie, zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r., wieś zamieszkuje ok. 500 osób.

Czytaj również: Tam kręcono "Wiedźmina". Zamek można zobaczyć w woj. mazowieckim

Kościół niczym twierdza miejscem chrztu Fryderyka Chopina

Intrygującą ciekawostką o Brochowie może być również fakt, iż w tamtejszym kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha ochrzczony został w 1810 r. Fryderyk Chopin. Przypomnijmy, że kompozytor urodził się niedługo wcześniej w oddalonej o ok. 10 km Żelazowej Woli.

Historia pierwszej świątyni w opisywanej wsi sięga najpewniej czasów przed 1113 r. "W latach 1551-1561 Jan Brochowski [...] wybudował obok swojej siedziby kościół-twierdzę. Monumentalne ceglane mury, trzy wieże-baszty ze stanowiskami strzelniczymi połączone gankiem strzeleckim, biegnącym nad nawami bocznymi. Kominek i studnia w zakrystii. Teren otoczono murem ze strzelnicami i czterema piętrowymi bastionami, mała furta dla wejścia. Istniejące do dziś starorzecze Bzury pełniło rolę fosy" - czytamy na stronie parafii.

Już w XVII w. kościół przeszedł renowację. Niestety, w czasie I wojny światowej świątynia została niemal doszczętnie zniszczona, po czym odbudowano ją w latach 20. Podczas II wojny światowej straty nie były już na szczęście tak duże - część z nich usunięto, a niektóre pozostawiono jako przykrą pamiątkę dla kolejnych pokoleń. Z czasem, w okresie PRL kościół znów poważnie niszczał. Prace konserwatorskie, które pozwoliły go uratować, zakończono w 1999 r. Przy okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina świątynia odzyskała dawny blask.

Czytaj również: Tam przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Wieś na Mazowszu przyciąga turystów

Co ciekawe, odwiedzając stronę brochowskiej parafii, natrafić można na całą zakładkę poświęconą słynnemu kompozytorowi. Opublikowano w niej zachowane akta kościelne, dotyczące m.in. ślubu rodziców Fryderyka Chopina oraz jego chrztu 23 kwietnia 1810 r. "Ja, jak wyżej [Józef Morawski, wikary brochowski], dopełniłem obrzędów nad niemowlęciem ochrzczonym z wody, dwojga imion Fryderykiem Franciszkiem, urodzonym dnia 22 lutego z Wielmożnych Mikołaja Choppen, Francuza, i Justyny z Krzyżanowskich, ślubnych małżonków. Rodzice chrzestni - Wielmożny Franciszek Grembecki ze wsi Ciepliny z Wielmożną panią Anną Skarbkówną, hrabianką z Żelazowej Woli" - zapisano w księgach.

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Niezwykła willa w Warszawie niszczeje. Ma wielką wartość historyczną