Żelazowa Wola - wyjątkowa wieś kojarzona z Fryderykiem Chopinem
Żelazowa Wola położona jest w zachodniej części woj. mazowieckiego, w powiecie sochaczewskim. Zgodnie z wynikami ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego zamieszkuje ją ok. 60 osób. Jej historia sięga XVI wieku, jednak kojarzona jest głównie z wydarzeniami wieku XIX - w 1810 r. w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Przyszły wybitny kompozytor został ochrzczony w kościele pw. św. Rocha i Jana Chrzciciela w Brochowie (pow. sochaczewski). Niedługo później przeprowadził się z rodziną do Warszawy.
"W późniejszych jednak latach Fryderyk kilkakrotnie odwiedzał dom hrabiostwa Skarbków w Żelazowej Woli, głównie podczas świąt oraz letnich wakacji. W literaturze chopinowskiej znaleźć można tylko kilka przekazów o pobytach Fryderyka w miejscu swojego urodzenia. W Żelazowej Woli przebywał prawdopodobnie przez jakiś czas latem 1823 r., wraz z siostrą Ludwiką spędził tu też Boże Narodzenie 1825 r. i Nowy Rok 1826. Latem 1830 r. odwiedził swego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie, następnie spędził kilka dni w Warszawie, po czym udał się do Żelazowej Woli, gdzie cała rodzina Chopinów przebywała na letnim wypoczynku. Wówczas kompozytor był tu po raz ostatni" - czytamy na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Dziś w Żelazowej Woli turyści mogą odwiedzać muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, składające się z oficyny oraz rozległego parku. Pomysł utworzenia placówki poświęconej życiu kompozytora narodził się już pod koniec XIX wieku. Ostatecznie prace ruszyły dopiero w latach 30. XX wieku. Niestety, plany związane z muzeum w Żelazowej Woli przerwało nadejście II wojny światowej, jednak instytucja rozpoczęła działanie już w 1949 r. Instytucja formalnie jest oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Czytaj również: Tam kręcono polskiego "Wiedźmina". Zamek można zobaczyć w woj. mazowieckim
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - godziny otwarcia, bilety
Obecnie na odwiedzających Dom Urodzenia Fryderyka Chopina czeka bogata ekspozycja stała. Instytucja wraz z parkiem są otwarte w godzinach:
- 1 marca - 30 kwietnia: 10:00-18:00;
- 1 maja - 31 sierpnia: 10:00-20:00;
- 1 września - 31 października: 10:00-18:00;
- 2 listopada - koniec lutego: 09:00-17:00.
Godziny te mogą się zmieniać w sezonie koncertowym oraz w dni świąteczne. Co ważne, w niektóre święta kompleks jest całkowicie nieczynny.
W poniedziałki Dom wraz z parkiem zwiedzać można bezpłatne. Cennik na pozostałe dni wygląda następująco:
- Bilety normalne:
- Park + Dom Urodzenia Chopina + wystawa czasowa - 30 zł;
- Park + wystawa czasowa - 20 zł;
- Wystawa czasowa - 10 zł;
- Bilety ulgowe:
- Park + Dom Urodzenia Chopina + wystawa czasowa - 25 zł;
- Park + wystawa czasowa - 12 zł;
- Wystawa czasowa - 8 zł.
Dokładne informacje o biletach dla grup oraz lekcjach muzealnych i oprowadzaniach z przewodnikiem znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.