Szymon Hołownia

i

Autor: PAP/Marcin Obara

Polityka

Kto zasiądzie w komisji nadzwyczajnej ds. aborcji? Pojawiły się nazwiska

2024-04-11 21:05

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że możliwe jest, aby w piątek Sejm powołał nadzwyczajną komisję ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji. Media poznały już nazwiska posłów i posłanek, którzy mogą w niej zasiąść.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nad czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych, złożonymi przez KO, Lewicę i Trzecią Drogę.

Marszałek Hołownia zapowiedział, że jeżeli posłowie zdecydują o skierowaniu tych projektów do komisji nadzwyczajnej, to Sejm jeszcze w piątek taką komisję powoła. Przekazał też, że kluby parlamentarne zostały poinformowane, iż będą miały czas do czwartku, do godz. 18, aby zaproponować kandydatury na członków tej nadzwyczajnej komisji.

Prezydium Sejmu na jego wniosek zdecydowało już, że komisja będzie liczyła 27 członków. Zgodnie z zasadą wyznaczania parytetów PiS będzie miało jedenastu członków komisji, KO - dziewięciu, PL2050-TD, PSL-TD i Lewica po dwóch, a Konfederacja jednego.

Kto zasiądzie w komisji nadzwyczajnej ds. aborcji?

Jak dowiedziała się PAP, PiS na swoje przedstawicielki wybrało: Marlenę Maląg, Katarzynę Sójkę, Joannę Borowiak, Dominikę Chorosińską, Agnieszkę Górską, Marię Kurowską, Annę Kwiecień, Annę Milczanowską, Olgę Semeniuk-Patkowską, Józefę Szczurek-Żelazko i Agatę Wojtyszek.

Monika Rosa przekazała, że będzie reprezentować klub KO wraz z Katarzyną Piekarską, Anną Sobolak, Jolantą Niezgodzką, Alicją Łepkowską-Gołaś, Sylwią Bielawską, Dorotą Łobodą, Maciejem Wróblem i Pawłem Bliźniukiem.

Do komisji z klubu PSL zostaną skierowane posłanki Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska. Polskę 2050 będą reprezentować Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz Ewa Szymanowska.

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała, że zasiądzie w komisji wraz z wiceprzewodniczącą klubu Marceliną Zawiszą. Z kolei Konfederacja na swoją reprezentantkę wybrała posłankę Karinę Bosak.

Samolot po awaryjnym lądowaniu w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Pieniądze to nie wszystko - PiS zdemoralizował Polaków