Telefony w warszawskim metrze

i

Autor: Rafał Trzaskowski - Facebook/Pixabay

technologia

Ktoś zawiesza smartfony podróżnych w warszawskim metrze! Takie ataki zdarzają się od miesięcy

2023-12-08 14:47

Mieszkańcy Warszawy od miesięcy skarżą się na problemy ze smartfonami podczas podróży metrem. Otrzymują oni masowo powiadomienia o urządzeniach, które chcą się połączyć z ich telefonami, są one tak częste, że potrafią zawiesić atakowanego smartfona. Okazuje się, że wykonanie takiego ataku jest bardzo proste.

O sprawie zawieszających się smartfonów w stołecznym metrze poinformował Niebezpiecznik. Portal od początku listopada otrzymuje zgłoszenia od poszkodowanych osób, które skarżą się, że ich telefony psują się w czasie podróży. Często obawiają się, że są oni ofiarami ataków hakerskich.

“Chciałbym opisać sytuację potencjalnego ataku/malware, którego byłem dzisiaj świadkiem. Stojąc na peronie linii M1 około 22:15 zacząłem dostawać co chwilę propozycję sparowania urządzenia Bluetooth z telefonem i kontem Google. Po zamknięciu popupu natychmiast pojawiał się kolejny, szacuję więc częstotliwość spamu na co najmniej raz na 2-3 sekundy. Każde urządzenie było inne, posiadało swoje zdjęcie i nazwę, ale co ciekawe – niektóre miały nazwy w stylu “Test0001″. Gdy wsiadłem do pociągu odkryłem, że wielu innych pasażerów doświadcza dokładnie tego samego. (…) Na moim telefonie, Pixel 4a, problem zniknął gdy wyłączyłem Bluetooth” - napisał do Niebezpiecznika Roman używający telefonu z Androidem.

Z podobnym problemem zgłosiło się jeszcze kilka osób, w tym także użytkownicy iPhone'ów. Wszyscy opisywali podobne zdarzenia i nachalne prośby o połączenie się z ich urządzeniami. Dochodziło do tego, że smartfony były podczas takich ataków wyłączane i wymagały restartu.

Ktoś atakuje telefony w warszawskim metrze - co za tym stoi?

Jak informuje Niebezpiecznik, nie wiadomo, kto stoi za atakami w metrze, ale znany jest sposób, w jaki wysyła na telefony prośby o parowanie. Wszystko zaczęło się, gdy kilka miesięcy temu udostępniono skrypt, który pozwala na spamownie: iPhonów, komputerów Windowsów (Swift Pair) i smartfonów z Androidem (Fast Pairing Service).

To umożliwiło wykonywanie ataków DoS (Denial of Service). W warszawskim metrze ktoś korzystając ze skryptów zalewa prośbami o parowanie okoliczne urządzenia. Komunikaty z prośbą o połączenie np. ze słuchawkami pojawiają się na ekranie zaatakowanych telefonów tak szybko, że urządzenia nie mogą normalnie funkcjonować. W ten sposób zawieszone mogą być także najnowsze iPhony (iOS 17), nawet jeśli są zablokowane. Co więcej, ataki są bardzo proste do wykonania, gdyż wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację, by zacząć zawieszać inne urządzenia.

Jak zabezpieczyć swój telefon przed atakami?

Jak tłumaczy portal, by zabezpieczyć się przed atakami, w iPhonie trzeba wyłączyć Bluetooth, na Windowsie “Swift Pair” w opcjach BlueTooth, a na Androidzie odznaczyć opcję “Scan for nearby devices“.

Apteka "Przy Chełmskiej" hitem internetu. Zobacz zdjęcia

Zobacz w jaki sposób kradną telefony w tramwajach. Rozpoznajesz ich? Zadzwoń!