Prawo

Kurierzy jak kierowcy ciężarówek? Eksperci chcą zmian w prawie

2025-01-09 16:16

3 stycznia pracownik jednej z firm kurierskich śmiertelnie potrącił 14-letniego chłopca. Tragiczny wypadek na warszawskiej Woli skłonił wiele osób do zastanowienia się, jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Eksperci zaproponowali nowe rozwiązanie - można zakwalifikować kurierów jako kierowców zawodowych.

Kurier śmiertelnie potrącił chłopca na warszawskiej Woli

3 stycznia w Warszawie doszło do tragicznego wypadku. 14-letni chłopiec został śmiertelnie potrącony przez kierowcę jednej z firm kurierskich. Ujawniono, że kurier jeździł mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, a wcześniej był już notowany przez policję za udzielanie pomocy cudzoziemcom w nielegalnym przekraczaniu granicy. W chwili zatrzymania Andrzej K. miał 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowca busa trafił do aresztu na wniosek prokuratury. Kurierowi grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Rafał Brzoska, prezes InPostu, wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym zaprzeczył współpracy jego firmy z tym kierowcą i domagał się zmian w prawie. Zwrócił się również m.in. do ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Ten z kolei zapowiedział automatyzację systemu, który pozwoli na sprawdzanie przez pracodawców, czy kierowca ma uprawnienia do jazdy. - W tej sprawie nie będzie możliwości oszukania państwa. W tej sprawie państwo będzie mocne jak pięść. Przy współpracy z prokuraturą, policją, służbami specjalnymi będziemy to prawo egzekwować - powiedział Gawkowski.

Kurierzy będą traktowani jak kierowcy zawodowi? Eksperci chcą zmian w prawie

Eksperci zgodnie twierdzą, że dla poprawy bezpieczeństwa muszą zajść zmiany w obowiązującym prawie. W szczególności firmy kurierskie powinny mieć możliwość weryfikacji swoich pracowników. Pojawił się pomysł na to, aby zakwalifikować kurierów do kategorii kierowców zawodowych. Do takiej grupy już należą m.in. osoby prowadzące samochody ciężarowe. - Takie osoby podlegałyby okresowym, obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym. Jest to duży krok w kierunku poprawy świadomości osób za kierownicą - powiedział w rozmowie z Radiem ESKA Marek Konkolewski, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Głos ws. jazdy kurierów zabrał również Jakub Czajkowski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Ci kierowcy łamią obowiązujące przepisy. Nie mają predyspozycji do tego, żeby być kierowcami zawodowymi, którymi de facto są - mówił działacz tego stowarzyszenia. Proponowane przez ekspertów uznanie kurierów za kierowców zawodowych może przynieść jednak wymierne korzyści. W rozmowie z Radiem ESKA Marek Konkolewski zauważył, że przewoźnicy nie są dobrze opłacani, a i tak muszą sprostać wielu wymaganiom. - Wprowadzenie wymagań prawnych to jest oczywiście krok w dobrym kierunku, tylko obawiam się, że rąk do pracy może zabraknąć - stwierdził ekspert.

Współpraca: Bartek Majcher

Sprawca wypadku na Woli został zatrzymany, zobacz zdjęcia:

Koszmarny wypadek na przejściu dla pieszych