Spis treści
Ursus sprzedany. Za jaką kwotę?
W czwartek 24 października odbyła się publiczna sprzedaż legendarnej polskiej marki Ursus, znanej przede wszystkim z produkcji ciągników rolniczych. Było to już trzecie podejście - pierwsze dwa konkursy na zakup Ursusa zakończyły się niepowodzeniem.
Powodem była przede wszystkim cena - początkowo syndyk chciał za pozostającego w stanie upadłości Ursusa minimum 125 milionów złotych, przy drugim podejściu "zszedł" do 99 milionów. Wreszcie, ostatnia aukcja pozwoliła sprzedać markę za kwotę 74 milionów złotych.
Kto kupił Ursusa?
Słynna polska marka (to od niej nazwę wzięła obecna dzielnica Warszawy) trafiła w ręce enigmatycznego podmiotu M.I. Crow sp z .o. o. Zgodnie z informacjami zawartymi w KRS ma ona specjalizować się przede wszystkim w produkcji... statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn. Dodatkowo wskazuje ona na produkcję konstrukcji metalowych i ich części, a także produkcję broni i amunicji.
Co ciekawe, spółka powstała zaledwie 1 lipca 2024 roku. Być może została zatem powołana celem wzięcia udziału w przetargu na prawa do Ursusa.
Co dalej z Ursusem?
Nowy właściciel otrzyma prawo do znaku towarowego marki Ursus, a także zarząd nad nieruchomościami należącymi do ikony PRL-u: chodzi przede wszystkim o zakłady produkcyjne w Dobrym Mieście i Lublinie oraz nieruchomości o powierzchni ponad 4 ha w Biedaszkach Małych w gminie Kętrzyn wraz z całym zapleczem maszynowym i dokumentacją projektową. W firmie wciąż pracuje też załoga, dla której M.I. Crow sp z .o. o stanie się nowym pracodawcą.
Z uwagi na tajemniczy charakter nabywcy Ursusa nie są znane jego dalsze plany wobec polskiej firmy. Nie wiadomo, czy zechce kontynuować jej działalność i spróbować wyprowadzić pogrążoną w problemach markę na prostą, czy też zdecyduje się zmienić profil jej działalności.
Hala kolebkowa na terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie - nowy zabytek stolicy: