Przemysław Czarnek

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Przemysław Czarnek

Lex Czarnek - ustawa wróciła do sejmu. We wtorek pierwsze czytanie i... protest

2022-01-04 10:14

Kontrowersyjna ustawa Lex Czarnek wraca do sejmu. Na 4. stycznia zaplanowano pierwsze czytanie projektu. Środowisko oświatowe protestowało już dzień wcześniej. We wtorek kolejna manifestacja. Sprawdźcie, gdzie i o której odbędzie się w Warszawie.

Lex Czarnek - ustawa wróciła do prac sejmowych. Na wtorek, 4. stycznia zaplanowano pierwsze czytanie nowelizacji przez komisję edukacji i komisję obrony narodowej (ustawa dotyczy też szkół mundurowych). Tego samego dnia w Warszawie odbędzie się manifestacja organizowana przez inicjatywę wielu organizacji zrzeszonych pod hasłami Wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska. To sprzeciw środowisk oświatowych wobec zapisów projektu zmian w polskim szkolnictwie. Lex Czarnek, nazwany tak od nazwiska obecnego ministra edukacji, wprowadza bardzo szerokie uprawnienia dla kuratorów oświatowych. Przepisy pozwalałyby im między innymi na wybieranie i odwoływanie dyrektorów szkół. Oprócz tego kuratorzy mogliby decydować o wprowadzaniu nowych zajęć dodatkowych i ich formie. Jeszcze w lipcu 2021. roku Związek Nauczycielstwa Polskiego ostrzegał, że szykowane zmiany są groźne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Zdaniem związku, uchwalenie ustawy doprowadzi do ograniczenia autonomii polskich szkół. Manifestacja 4. stycznia towarzyszy pierwszemu czytaniu, ale akcja protestacyjna rozpoczęła się już dzień wcześniej od przybicia 3. tez na drzwiach 16. kuratoriów oświaty w całej Polsce.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

3. tezy na drzwiach kuratoriów

Po ogłoszeniu informacji o planowanym pierwszym czytaniu nowelizacji, inicjatywa Wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska zorganizowała akcję protestacyjną w Polsce. Polegała ona na przybiciu 3. tez na drzwiach 16. kuratoriów oświaty. Tezy brzmiały następująco:

  1. Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.
  2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną.
  3. LexCzarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski.

Protest przeciwko Lex Czarnek w Warszawie, 4.01.2022

Wtorkowe pierwsze czytanie Lex Czarnek zaplanowano na godzinę 15:00. Wtedy też pod Sejmem RP odbyć się ma manifestacja centralna. Z zainteresowania na stronie wydarzenia na Facebooku można wnioskować, że weźmie w niej udział kilkaset osób. Przypomnijmy, że ostatnia taka manifestacja, zorganizowana 8. grudnia 2021, przyczyniła się do przełożenia prac nad ustawą. Więcej informacji na temat planowanej akcji protestacyjnej Wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska znajdziecie tutaj.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!