Zdjęcie poglądowe

i

Autor: FotoRieth/pixabay.com

Lodowisko na Starym Mieście do poprawki. Będzie ładniej i wygodniej!

2021-10-11 19:28

Choć to dopiero początek jesieni - władze miasta już myślą o zimie. A konkretnie o lodowisku, które co roku pojawia się na starówce przy pomniku Syrenki Warszawskiej. Trwają prace nad jego kompleksowym odnowieniem. Po zmianach obiekt będzie o wiele bardziej komfortowy i ekologiczny.

Wielka manifestacja na Pl. Zamkowym w Warszawie

Jedno z najstarszych lodowisk w mieście będzie mieć najnowszą technologię

Ze względu na pandemię w zeszłym roku lodowisko nie funkcjonowało. W tym roku nie tylko ma zostać uruchomione, ale też działać w kompletnie nowej odsłonie. Dotychczasowa, drewniana konstrukcja zdążyła się wysłużyć. Zastąpi ją konstrukcja stalowa z nową instalacją. - Dzięki temu będzie ona bardziej energooszczędna, będzie też pozwalała szybciej zmrozić taflę - mówi Karol Adamaszek z centrum sportu "Aktywna Warszawa". - Podstawowy plus dla każdego łyżwiarza jest taki, że będziemy w stanie utrzymać tę temperaturę tafli również w cieplejsze dni.

Urzędnik przyznaje, że przy coraz cieplejszych zimach odpowiednie zmrożenie tafli jest coraz większym wyzwaniem - zarówno pod kątem zużycia energii, jak i wpływu na środowisko.

Zmienić się ma też cała estetyka obiektu. Urzędnicy zapewniają, że mimo zastosowania stalowej konstrukcji, całość nie będzie "kłuć w oczy" w porównaniu z drewnianym lodowiskiem. - Powstanie nowy kontener z wypożyczalnią łyżew, ogrodzenie, gumowe maty które zabezpieczają przed zderzeniem z bandami - wymienia Karol Adamaszek.

Tafla testowana na łyżwiarskich Stegnach

Idealnym do testowania lodowiska miejscem są Stegny. Można tam rozłożyć całą konstrukcję i sprawdzić, jak się prezentuje i jak jest wytrzymała. Lodowisko liczy 600m2. Niestety nie wszystko da się wcześniej sprawdzić - warunki atmosferyczne nie pozwalają na testowe zmrożenie tafli lodowiska.

- Będzie to dla nas pierwszy sezon tego nowego lodowiska w starym miejscu, będziemy sprawdzali w praktyce - przyznaje Karol Adamaszek.

Podajemy tylko fragment przysłowia! Wiesz, jakiego słowa brakuje?

Pytanie 1 z 10
"Polegać jak na ..."

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!