Atrakcje

Magiczny Botaniczny 2024/25. Wystawa powróciła z nowościami, jakie atrakcje czekają na miejscu?

2024-11-24 16:49

Magiczny Botaniczny powrócił na kolejny sezon! Zimą 2024/25 na odwiedzających czeka świetlna wystawa Cztery Żywioły, prowadząca przez magię ognia, wody, powietrza i ziemi z pomocą baśniowych instalacji LED. Nie brakuje oczywiście nowości. Do kiedy ekspozycja będzie otwarta? Ile kosztują bilety? Sprawdźcie najważniejsze informacje.

Magiczny Botaniczny 2024/25 - kiedy otwarcie? Atrakcje i nowości

Świetlna wystawa o Czterech Żywiołach gości w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, tuż obok Łazienek Królewskich. Wielkie otwarcie zaplanowano na sobotę, 9 listopada. Zainteresowani będą mogli oglądać ekspozycję aż do 16 lutego.

Do świata magii ogrodu świateł Lumagica Warszawa prowadzi zupełnie nowa, baśniowa brama. Wieczorową porą zwiedzający mogą spotkać Florę - boginię rozkwitającej przyrody, która czuwa nad pozostałymi bohaterami wystawy. W podwodnej krainie zwiedzających zachwyci prawie trzymetrowa ryba, w strefie ognia "zapłonie" ognisko, w powietrzu warto wypatrywać nietoperzy, a na ziemi uroczych niedźwiadków. Premierowe atrakcje stanęły obok instalacji, które goście wystawy polubili w poprzednich latach, tworząc trasę prawie 40 świetlnych przystanków.

- W Ogrodzie Botanicznym UW pokazujemy nie tylko rośliny, ale też więź, jaka łączy nas ze światem przyrody. Planując nasze działania, chcemy uświadamiać, jak ważna jest ochrona przyrody w całym jej niezmierzonym bogactwie. Mamy nadzieję, że wystawa MagicznyBotaniczny nie tylko zachwyci naszych gości światłem, ale także skłoni do refleksji nad rolą przyrody w naszym życiu. Gdy wiele roślin i zwierząt szykuje się do zimowego snu, my chcemy wciąż przypominać, że jesteśmy częścią większej całości, którą musimy chronić dla przyszłych pokoleń - podkreślił prof. dr hab. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW.

Poza świetlną wystawą na odwiedzających czeka rodzinna gra terenowa, która przeniesie uczestników jeszcze głębiej w świat baśni i zabierze w podróż z Florą - gospodynią i dobrym duchem wystawy. Cały ogród stanie się planszą pełną zagadek i niespodzianek. Goście mogą wcielić się w poszukiwaczy, rozwiązując zagadki, które zamieniają zwykły spacer w pełną przygód podróż pośród żywiołów.

- Chcemy, by każda wizyta w ogrodzie świateł była niezapomnianym przeżyciem, które łączy pokolenia i budzi radość w sercach dzieci i dorosłych. Cieszymy się, że możemy dla warszawiaków rozświetlać jesienne i zimowe wieczory blaskiem światła i uśmiechu. W zeszłym sezonie odwiedziło nas ponad 90 tys. osób. Dziękujemy za to zaufanie i obiecujemy nadal dzielić się magią - podkreśliła Marzena Seweryniak, kierownik projektu Lumagica w Polsce.

Magiczny Botaniczny 2024/25 - godziny otwarcia, bilety

Wystawa w Ogrodzie Botanicznym UW w nadchodzącym sezonie będzie otwarta według następującego harmonogramu:

  • poniedziałek, środa, czwartek: 17:00 - 20:00;
  • piątek, sobota, niedziela: 16:00 - 21:00.

We wtorki Magiczny Botaniczny będzie zamknięty.

Wejściówki do ogrodu dostępne są online oraz w kasie. Za bilet normalny trzeba zapłacić 47 zł, za ulgowy - 35 zł, a studenci, doktoranci oraz pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą zwiedzić wystawę bezpłatnie raz w sezonie. Dzieci do 5. roku życia również mają darmowy wstęp.

Dochód ze sprzedaży biletów wspiera ogrzewanie szklarni Ogrodu Botanicznego UW w sezonie jesienno-zimowym, dzięki czemu w weekendy można podziwiać nie tylko zimową wystawę iluminacji, ale również bogatą kolekcję roślin tropikalnych.

Magiczny Botaniczny w Warszawie - edycja 2023/24 - zobacz zdjęcia:

To nie nowe jezioro. Zdjęcia stadionu z Warszawy obiegły sieć!
O mleku roślinnym, jego zaletach i wadach. DROGOWSKAZY
22 sierpnia przypadał Światowy Dzień Mleka Roślinnego, podczas którego rozmaite organizacje, aktywiści i dietetycy przypominali o roślinnych alternatywach dla mleka pochodzenia zwierzęcego i produktów spożywczych z niego zrobionych. Przy okazji zwracano też uwagę na negatywny wpływ przemysłu mleczarskiego na środowisko naturalne i na tzw. dobrostan zwierząt hodowlanych, zwłaszcza krów. Zwolennicy mleka odzwierzęcego mówią o jego korzystnym składzie dla organizmu człowieka, szczególnie o ilości zawartego w nim białka i wapnia, natomiast przeciwnicy przytaczają argumenty o alergii czy nietolerancji pokarmowej, zanieczyszczeniu środowiska naturalnego i bezwzględnym wykorzystywaniu zwierząt. Czy człowiek musi spożywać mleko innych zwierząt? Czy można poprawić los zwierząt mlecznych? Czy produkcja mleka roślinnego na pewno jest … ekologiczna? Gościem Michała Poklękowskiego jest Sandra Marciniak, dietetyczka i koordynatorka kampanii „Białe kłamstwa” Fundacji Viva!
Drogowskazy