Nietypowi pracownicy MPWiK
Skójka to gatunek słodkowodnego małża, który występuje tylko w czystych rzekach i jeziorach. Właśnie ta cecha zwierzęcia zadecydowała o... zatrudnieniu małż przez warszawskie wodociągi. Fotografię kilku osobników opublikowało na swoim Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. To właśnie tam przywiezione z wielkopolskich jezior skójki wykonują swoją pracę. Stworzenia o charakterystycznych płaskich muszlach pomagają w biomonitoringu, czyli obserwacji i ocenie stanu czystości wody wpływającej do warszawskiej stacji uzdatniania. Pracownicy MPWiK opisali, w jaki sposób małże wykonują swoje zadanie.
Zamknięta skorupa to sygnał do wykonania dodatkowych badań
Małże skójki podłączone są do sterownika systemu umożliwiającego monitorowane rozwarcia ich muszli. Jeśli jakość wody w stacji ulegnie pogorszeniu, muszle mogą się zamknąć. Dla MPWiK oznacza to konieczność wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych. Czysta i zdrowia woda w warszawskich kranach jest więc pośrednio zasługą tych interesujących zwierząt.
Skójki z MPWiK po trzech miesiącach pracy w zbiornikach wracają do swojego naturalnego środowiska. Na ich miejsce dostarcza się nowe, młode osobniki.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!