Marsz Pamięci 2025 w Warszawie
Marsz rozpoczął się o godzinie 18:00 i przeszedł ulicami stołecznego Muranowa: Karmelicką, Nowolipie, al. Jana Pawła II, al. "Solidarności", Bielańską, Długą i przez Stare Nalewki.
W programie kończącego wydarzenie uroczystego koncertu znalazły się m.in. "Mazurek" (1942) Władysława Szpilmana napisany w getcie warszawskim, "Warszawo ma" (1943) Ludwika Starskiego do melodii "Miasteczko Bełz" Aleksandra Olszanieckiego, w opracowaniu i reinterpretacji Adama Kośmieji, "Wróć do mnie znów" (1931) Andrzeja Własta z muzyką Artura Golda oraz dwa prawykonania i rekonstrukcje z nut odnalezionych w Archiwum Ringelbluma: "Arojs iz geganen a jid ojf der gas" (Wyszedł Żyd na ulicę, 1940) do słów Icchoka Kacenelsona z muzyką Jakuba Gladsztajna i "Wer ken wisn?" (Któż może wiedzieć, 1941) do słów Herszela Danielewicza z muzyką Jakuba Gladsztajna. Podczas koncertu wystąpili Ania Karpowicz, Dominik Strycharski, Marta Wryk i Adam Kośmieja.
Patronami tegorocznej edycji Marszu byli muzycy i muzyczki getta warszawskiego: Artur Gold, Janina Familier-Hepner, Paulina Braun, Josima Feldszuh, Jakub Glatsztejn i Szymon Pullman.
Marsz został zorganizowany po raz czternasty. Jego celem jest upamiętnienie ofiar tzw. Wielkiej Akcji. Było to przeprowadzone przez Niemców wysiedlenie 300 tysięcy Żydów i Żydówek z warszawskiego getta i wywiezienie ich do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali zamordowani w komorach gazowych. Akcja trwała od 22 lipca do 21 września 1942 roku.
Organizatorem Marszu jest Żydowski Instytut Historyczny. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Warszawy.
Marsz Pamięci 2025 w Warszawie - zobacz zdjęcia:

