Matura 2023

i

Autor: arc

Matura 2023

Matura 2023 – matematyka, poziom rozszerzony. Mamy wszystkie rozwiązania z egzaminów w nowej formule 2023 i starej formule 2015. Sprawdź, czy zdałeś

2023-05-13 20:18

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2023 roku, niektórym mogła sprawić sporo trudności. W galerii poniżej publikujemy sprawdzone i prawidłowe rozwiązania zadań maturalnych z matematyki, zarówno z egzaminu w nowej formule 2023, jak i w starej formule 2015. Porównaj swoje odpowiedzi, na pewno poszło Ci świetnie.

Matura 2023 - matematyka poziom rozszerzony. Rozwiązania zadań w nowej i starej formule. Kliknij w zdjęcie i przeglądaj kolejne slajdy z rozwiązaniami

Matura 2023 - poziom podstawowy. Rozwiązania zadań w nowej u starej formule. Sprawdź, czy zdałeś

Matura 2023, matematyka, poziom rozszerzony. Porównaj odpowiedzi

Matura z matematyki już za nami. Egzamin na poziomie rozszerzonym był chyba jednym z najbardziej stresujących. Specjalnie dla maturzystów twórcy aplikacji Matematyka Gryzie zaraz po egzaminie rozwiązali wszystkie zadania maturalne z matematyki na poziomie rozszerzonym. W galerii zdjęć znajdziecie wszystkie rozwiązania. Pierwsze kilkanaście slajdów to odpowiedzi z egzaminu maturalnego w nowej formule 2023. Kolejne to rozwiązania egzaminu przeprowadzonego w starej formule maturalnej 2015.

Matura 2023, matematyka, poziom rozszerzony. Zadania

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna zadania na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie rozszerzonym to wyłącznie zadania otwarte. Zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych na egzaminie maturalnym z matematyki znalazły się m.in.:

  • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające zapisania przeprowadzonego rozumowania zwykle w kilku, w dwóch lub trzech krokach
  • zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego, jej realizacji i weryfikacji uzyskanego wyniku.

Przedstawione przez zdającego rozwiązanie zadania otwartego, w którym zdający m.in. oblicza, wyznacza, wyprowadza, uzasadnia, wykazuje, musi prezentować pełny tok rozumowania, uwzględniać warunki zadania, a także odwoływać się do twierdzeń matematycznych i własności odpowiednich obiektów matematycznych.

Wszystkie zadania egzaminacyjne sprawdzają poziom opanowania umiejętności opisanych w następujących wymaganiach ogólnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej

  • sprawność rachunkowa
  • wykorzystanie i tworzenie informacji
  • wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji
  • rozumowanie i argumentacja.

Zadania egzaminacyjne będą dotyczyły następujących obszarów tematycznych matematyki:

  • liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań
  • funkcje, ciągi, trygonometria, optymalizacja i rachunek różniczkowy
  • planimetria, geometria analityczna, stereometria
  • kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.

Matura 2023, matematyka poziom rozszerzony

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym trwał 180 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajduje się od 10 do 14 zadań otwartych. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu, jest równa 50. W arkuszu egzaminacyjnym mogły występować wiązki zadań lub pojedyncze zadania. Wiązka zadań to zestaw od dwóch do czterech zadań występujących we wspólnym kontekście tematycznym, przy czym każde z zadań wiązki można rozwiązać niezależnie od rozwiązania innych zadań w danej wiązce.

Za poprawne rozwiązanie zadania otwartego będzie można otrzymać maksymalnie 2, 3, 4, 5 lub 6 punktów. Za każde poprawne rozwiązanie, inne niż opisane w zasadach oceniania, można przyznać maksymalną liczbę punktów, o ile rozwiązanie jest merytorycznie poprawne, zgodne z poleceniem i warunkami zadania.

Rozwiązania przygotował dla nas zespół twórców aplikacji Matematyka Gryzie, która prowadzi kursy i korepetycje z matematyki. Pomaga przygotować się do egzaminów maturalnych, jak i egzaminów ósmoklasisty, więc macie pewność, że rozwiązania będą właściwe.