Zaczęło się od Woli
W 2019 roku Wola zaczęła pilotaż na własnym podwórku. I to dosłownie, bo dla mieszkańców wyznaczono teren na tyłach urzędu dzielnicy, między al. „Solidarności”, Żelazną, Nowolipiem i al. Jana Pawła II. Zarówno na Woli, jak i w Śródmieściu obowiązują te same zasady - nie ma szlabanów czy płotów. Stoją jednak znaki informujące o tym, kto może z miejsc parkingowych skorzystać. Rozwiązanie cieszy się powodzeniem, bo kolejna dzielnica zdecydowała się po nie sięgnąć.- Mieszkańcy zgłaszali się do nas z problemem zajmowania miejsc przez kierowców spoza Śródmieścia, którzy chcieli uniknąć w ten sposób opłaty za parkowanie w strefie - mówi burmistrz Śródmieścia, Aleksander Ferens.
- Ten problem szczególnie dotykał osoby starsze mające trudności z poruszaniem się i rodziców z dziećmi. W ich przypadku odległość od miejsca zaparkowania do miejsca zamieszkania ma ogromne znaczenie.
Parkowanie na podwórkach - dla kogo?
Przepustki będą bezpłatnie wydawane mieszkańcom budynków przylegających do danego podwórka, a także najemcom lokali użytkowych. Dostęp do obszaru zachowają ponadto służby ratunkowe i miejskie, podmioty świadczące usługi konserwacyjne oraz dostawcy towarów. Pozostawienie pojazdu bez identyfikatora może skutkować wystawieniem mandatu za niewłaściwe parkowanie. Za wydawanie identyfikatorów odpowiedzialny jest śródmiejski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami. Aby uzyskać identyfikator, wystarczy pobrać wniosek ze strony http://bit.ly/identyfikator_wniosek, wydrukować go i wypełnić.
W teorii można pomyśleć, że ZGN "podbiera" klientów ZDM, bo dzięki miejscom na podwórkach nie muszą oni wykupywać abonamentu mieszkańca strefy. Jednak Zarząd Dróg Miejskich podwórkową akcję ocenia pozytywnie. - Ten pomysł jest jak najbardziej sensowny - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. - Po wyznaczeniu strefy płatnego parkowania część kierowców szuka miejsca dla auta poza pasem drogowym, byle nie płacić tych kilku złotych. Tym samym rozjeżdżają wewnętrzne podwórka bloków, jednocześnie zabierając miejsca do parkowania i w ogóle przestrzeń mieszkańcom.
Gdzie mieszkańcy zaparkują na podwórku?
Pilotaż akcji rozpoczął się w lipcu 2020 i objął cztery podwórka:
- Freta 12-38,
- K.I. Gałczyńskiego 3-5,
- Hożej 29-3
- oraz Górnośląskiej 8.
W listopadzie 2020 doszły nowe adresy:
- L. Waryńskiego 9,
- Nowowiejska 10-12/18,
- J. i J. Śniadeckich 1/15-21
- pl. Konstytucji 3;
- Nowy Świat 7;
- Hoża 40
- Wspólna 37/39;
- Mazowiecka 4;
- Zagórna 2/4-7/8,
- A. Idźkowskiego 4;
- Szwoleżerów 5-7A,
- 29 Listopada 10A-18.
W marcu b.r. do podwórkowego programu dołączył Muranów, gdzie miejsca parkingowe dla mieszkańców wyznaczono wzdłuż tzw. placu Owalnego. Ten plac cieszy się też największą popularnością wśród mieszkańców. Wydano 248 identyfikatorów uprawniających do parkowania na nim. W sumie ZGN w ramach akcji wydał 763 identyfikatory.
Pierwszym podwórkiem z nadchodzącej puli, na którym nowe zasady zaczną obowiązywać już 1 czerwca, będzie podwórko znajdujące się pomiędzy al. „Solidarności” 76A- 82, ul. Karmelicką 1-2C oraz ul. Nowolipie 9/11-17B. W dalszej kolejności program obejmie podwórka przy ulicach:
- · Chopina 5A (planowany termin uruchomienia – 1 lipca 2021 r.)
- · Bonifraterskiej 13/15 (planowany termin uruchomienia – 1 lipca 2021 r.)
- · Wareckiej 8 (planowany termin uruchomienia – 1 lipca 2021 r.)
- · Nowolipki 10-12A, Dzielnej 7-7A oraz Karmelickiej 9-11 (planowany termin uruchomienia – 1 września 2021 r.)
- · Dzielnej 1- 5, Zamenhofa 4, Nowolipki 4- 6A, Karmelickiej 10- 12 (planowany termin uruchomienia – 6 listopada 2021 r.)
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!