Pierwszy sklep Dino w Warszawie. Mieszkańcy niezadowoleni
Sieć marketów Dino robi odważny krok i po zdobyciu przyczółków w takich miastach jak Wrocław, Poznań czy Łódź, wkracza do Warszawy. Pierwszy dyskont w stolicy powstaje przy ulicy Sytej, na terenie prestiżowego Wilanowa. Budowa, która ruszyła w czerwcu 2025 roku, od samego początku budzi skrajne emocje i spotkała się ze zdecydowanym oporem części lokalnej społeczności.
Jak informuje branżowy portal "Wiadomości Handlowe", grupa mieszkańców wystąpiła do Wojewody Mazowieckiego oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z żądaniem unieważnienia pozwolenia na budowę. Obawy dotyczą przede wszystkim logistyki – zwiększonego ruchu samochodowego, hałasu generowanego przez dostawy oraz potencjalnego paraliżu komunikacyjnego w okolicy.

"To wygląda jak sklep pod Przasnyszem". Protesty i skarga do nadzoru
Sprawę nagłośnił wilanowski radny Daniel Kość. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" podkreślił, że wąska ulica Syta nie jest przystosowana do obsługi tak dużego obiektu handlowego:
- Zakorkuje się rondo z ul. Jarą, które jest tuż obok i z Zawad będzie jeszcze ciężej wyjechać. Poza tym dostawy do sklepu będą uciążliwe, zrobi się głośno - argumentuje radny. To właśnie on złożył oficjalną skargę do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i czeka na jej rozstrzygnięcie.
Mieszkańcom nie podoba się również estetyka budynku. Wskazują, że prosta, blaszana konstrukcja dyskontu nie pasuje do nowoczesnej i często luksusowej architektury Wilanowa.
- Przecież to wygląda jak sklep pod Przasnyszem - stwierdziła jedna z rozmówczyń "Wyborczej", a inna osoba dosadnie porównała budynek do... kurnika.
Te doniesienia wywołały falę komentarzy w Internecie, gdzie mieszkańcy innych części Polski bezlitośnie kpią z obaw warszawiaków, zarzucając im snobizm i oderwanie od rzeczywistości. Mimo protestów inwestor kontynuuje budowę, zapewniając o legalności wszystkich procedur.
Otwarcie pierwszego sklepu Dino w Warszawie planowane jest na początek 2026 roku.
Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie to jeden z symboli tej części Warszawy:
