drzwi

i

Autor: Stanisław Węgrowski

Z kraju

Mogą zapukać też do twoich drzwi. Kontrolerzy ruszyli po domach

2024-08-16 14:35

Straż miejska aktywnie prowadzi kontrole w domach i mieszkaniach Polaków. Funkcjonariusze sprawdzają, czy poszczególne lokale zostały wpisane do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) oraz czy wpis pokrywa się ze stanem faktycznym. Lepiej podejść do sprawy poważnie, gdyż stwierdzone nieprawidłowości mogą skończyć się grzywną.

Spis treści

  1. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co to? Kto i kiedy musi złożyć deklarację?
  2. Kontrole w domach - co sprawdzi straż miejska? Jaka kara grozi?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co to? Kto i kiedy musi złożyć deklarację?

Aby zrozumieć, co dokładnie jest sprawdzane podczas kontroli, należy wyjaśnić, czym właściwie jest CEEB. Jak czytamy na rządowej stronie internetowej, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków zbiera informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Aby spis był pełny, właściciele domów i zarządcy poszczególnych budynków muszą oficjalnie zgłosić, z jakiego źródła ogrzewania korzystają.

Samą deklarację złożyć można elektronicznie lub papierowo, w urzędzie gminy. Aby wypełnić formularz, należy przygotować dane budynku, informacje o źródłach ciepła oraz swoje dane kontaktowe. Jeśli dane źródło zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklarację trzeba było złożyć jeszcze w 2022 r. Osoby, które wymieniły lub uruchomiły nowe źródło ciepła, mają na to obecnie 14 dni.

Kontrole w domach - co sprawdzi straż miejska? Jaka kara grozi?

Aby upewnić się, że wszystkie osoby, które miały taki obowiązek, złożyły zgodne z prawdą deklaracje, prowadzone są kontrole. Realizują je w dużej mierze strażnicy miejscy. Co dokładnie sprawdzają kontrolujący? Przede wszystkim, czy dany lokal ma wpis do CEEB oraz czy jest on zgodny z prawdą.

Jeśli okaże się, że właściciel albo zarządca budynku nie dopełnił formalności, może mu grozić grzywna. W najgorszym wariancie kara wynosi nawet 5 tys. zł.

Jak więc uniknąć ryzyka? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy złożyło się stosowną deklarację. Ważne jest również upewnienie się, że wszystkie zawarte w niej informacje i dane są prawdziwe. Poza tym warto pamiętać, gdzie schowało się potrzebne dokumenty, by w razie kontroli móc je szybko odnaleźć.

Państwa i stolice Europy. Czy potrafisz je dopasować? Quiz
Pytanie 1 z 20
Które miasto jest stolicą Niemiec?
Koniec warszawskiego Marriota. Słynny hotel w centrum stolicy zmienia nazwę. W tle spór o pieniądze