Spis treści
- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co to? Kto i kiedy musi złożyć deklarację?
- Kontrole w domach - co sprawdzi straż miejska? Jaka kara grozi?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co to? Kto i kiedy musi złożyć deklarację?
Aby zrozumieć, co dokładnie jest sprawdzane podczas kontroli, należy wyjaśnić, czym właściwie jest CEEB. Jak czytamy na rządowej stronie internetowej, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków zbiera informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Aby spis był pełny, właściciele domów i zarządcy poszczególnych budynków muszą oficjalnie zgłosić, z jakiego źródła ogrzewania korzystają.
Samą deklarację złożyć można elektronicznie lub papierowo, w urzędzie gminy. Aby wypełnić formularz, należy przygotować dane budynku, informacje o źródłach ciepła oraz swoje dane kontaktowe. Jeśli dane źródło zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklarację trzeba było złożyć jeszcze w 2022 r. Osoby, które wymieniły lub uruchomiły nowe źródło ciepła, mają na to obecnie 14 dni.
Kontrole w domach - co sprawdzi straż miejska? Jaka kara grozi?
Aby upewnić się, że wszystkie osoby, które miały taki obowiązek, złożyły zgodne z prawdą deklaracje, prowadzone są kontrole. Realizują je w dużej mierze strażnicy miejscy. Co dokładnie sprawdzają kontrolujący? Przede wszystkim, czy dany lokal ma wpis do CEEB oraz czy jest on zgodny z prawdą.
Jeśli okaże się, że właściciel albo zarządca budynku nie dopełnił formalności, może mu grozić grzywna. W najgorszym wariancie kara wynosi nawet 5 tys. zł.
Jak więc uniknąć ryzyka? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy złożyło się stosowną deklarację. Ważne jest również upewnienie się, że wszystkie zawarte w niej informacje i dane są prawdziwe. Poza tym warto pamiętać, gdzie schowało się potrzebne dokumenty, by w razie kontroli móc je szybko odnaleźć.