Jest patronka mostu pieszo-rowerowego nad Wisłą. To Magdalena Abakanowicz
Komisja nazewnictwa przy Radzie Warszawy przegłosowała propozycję ustanowienia patronki dla mostu pieszo-rowerowego nad Wisłą, który od ubiegłego roku funkcjonuje w Warszawie. Tym samym słynna kładka Trzaskowskiego zyska nową, niezwiązaną z polityką, nazwę.
Decyzją radnych patronką stołecznej przeprawy zostanie słynna polska rzeźbiarka i twórczyni sztuki nowoczesnej Magdalena Abakanowicz (1930-2017). Artystka ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych i była związana ze stolicą, gdzie nie tylko mieszkała, ale i tworzyła. Abakanowicz zasłynęła tkaninami artystycznymi, które dla jej upamiętnienia zwykło się nazywać abakanami.
O nadanie imienia akurat tej artystki mostowi zwróciła się do radnych Fundacja im. Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego. Ci podczas środowego posiedzenia komisji do spraw nazewnictwa poparli wniosek.
Spór o "Agrafkę"
Podczas posiedzenia radnych nie obyło się jednak bez kontrowersji. Chodziło nie tylko o samą patronkę (choć początkowo Zespół Nazewnictwa Miejskiego był do niej nastawiony sceptycznie, bo uznawał, że do kładki pasuje "lżejsza" nazwa), ale i wydarzenie sprzed kilku lat.
Jeszcze przed otwarciem mostu, w 2022 roku ogłoszono bowiem wśród mieszkańców Warszawy konkurs na nazwę dla tego miejsca. Jego wyniki podano podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wpłynęło wówczas ponad 250 propozycji od 413 osób, spośród których komisja konkursowa wybrała nazwę "Agrafka" zgłoszoną przez Rafała Szczepaniaka. Najwyraźniej krawieckie nazwy szczególnie przypadły do gustu jurorom, bo wyróżnienia otrzymały również "Spinka" i "Nitka".
Blisko dwa i pół roku później okazało się, że wyniki tamtego konkursu nie przełożą się na oficjalne nazewnictwo kładki.
- To był konkurs bez konsultacji z nami - powiedziała podczas obrad przewodnicząca komisji nazewnictwa w Radzie Warszawy Anna Nehrebecka (Koalicja Obywatelska), cytowana przez warszawa.wyborcza.pl. - Nazwy z konkursu są średnie i tyle - dodała radna Joanna Staniszkis (Koalicja Obywatelska). Takie podejście jednak nie spodobało się wszystkim członkom komisji, w obronie propozycji mieszkańców stanęła radna Karolina Zioło-Pużuk (Nowa Lewica).
Co dalej z nazwą kładki pieszo-rowerowej?
Wniosek o nadanie nowego imienia kładce zyskał aprobatę komisji nazewnictwa, ale to nie jeszcze nie koniec procedury formalnej. Teraz musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez rady dwóch dzielnic, które łączy most, czyli Pragi Północ i Śródmieścia, a na koniec zostanie poddany pod głosowanie na forum całej Rady Warszawy. Sprawa jest więc jeszcze otwarta.
452-metrowy most pieszo-rowerowy na Wiśle został oddany do użytku 28 marca 2024 roku, po dwóch latach budowy. Inwestycja pochłonęła 154 mln zł. Kładka pełni funkcję szlaku łączącego dwa brzegi Wisły dla pieszych i rowerzystów, ale pełni też funkcje rekreacyjne i stała się nową atrakcją turystyczną Warszawy.
ZDM wydał 150 tys. zł na usunięcie śladów hamowania z nowej kładki. Mieszkańcy oburzeni
Zdjęcia: