Z Warszawy

Otwarcie Muzeum Historii Polski w Warszawie. W programie nocne zwiedzanie i koncert

2023-09-28 8:50

Budowa Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej jest najdroższą i największą inwestycją kulturalną w kraju. Prace powoli dobiegają końca, jednak z pewnym opóźnieniem. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podał datę otwarcia nowego muzeum.

Otwarcie Muzeum Historii Polski. Jak będzie wyglądał program wydarzenia?

Inwestycja planowo miała zakończyć się jesienią 2022 roku, potem w pierwszych miesiącach roku następnego. Ostatecznie termin oddania budynku to trzeci kwartał 2023.

Po czasie jednak już wiemy, że oficjalne otwarcie Muzeum Historii Polski odbędzie się 29 września, a wraz z nim zaplanowano czterodniowy program wydarzeń:

  • 28 września, czwartek: Placówka będzie dostępna dla zwiedzających przedpremierowo od 22:00 do 24:00 (do dyspozycji przewodnicy) do nocnego zwiedzania;
  • 29 września, piątek: Placówka będzie dostępna dla zwiedzających od 13:00 do 19:00 (do dyspozycji przewodnicy);
  • 30 września, sobota: Placówka będzie dostępna dla zwiedzających od 10:00 do 19:00 (do dyspozycji przewodnicy). Z kolei od godziny 10:00 na terenie muzeum odbywać się będą pokazy rekonstruktorskie, zabawy i animacje, gra terenowa oraz warsztaty edukacyjne;
  • 1 października, niedziela: Placówka będzie dostępna dla zwiedzających od 10:00 do 18:00 (do dyspozycji przewodnicy). Z kolei od godziny 10:00 do 17:00 na terenie muzeum odbędą się pokazy rekonstruktorskie, zabawy i animacje, gra terenowa. Na 17:00 zaplanowano koncert Sanah.

Przez cztery dni obowiązuje wstęp wolny.

Muzeum Historii Polski. Budynek robi wrażenie

Warta na 750 mln złotych inwestycja powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej, gdzie znajduje się już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie. Z kolei od sierpnia jej bliskim sąsiadem będzie Muzeum Wojska Polskiego, które przenosi swoją główną siedzibę właśnie teren Cytadeli.

Całkowita powierzchnia Muzeum Historii Polski wyniesie ponad 44 tys. metrów kwadratowych. Z całego metrażu, 7 tys. m kw. zajmie wystawa stała, 1,5 tys. m kw. zostanie oddane wystawom czasowym, a kolejne 8 tys. m kw. przeznaczone będzie na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego.

Obiekt składa się z czterech kondygnacji naziemnych oraz dwóch podziemnych. Podziemny parking zaoferuje turystom i mieszkańcom stolicy 322 miejsca z 697 realizowanych w ramach parkingu podziemnego dla Kompleksu Muzeów. Z kolei audytorium i sala kinowa pomieszczą łącznie ponad 700 osób.

Otwarcie Muzeum Historii Polski.  Atrakcje

Wystawa stała ma zostać podzielona na sześć galerii epokowych - od czasów Piastów i Jagiellonów, po przestrzeń zatytułowaną "Polacy wobec komunizmu". Znajdziemy tam ponad 3,6 tys. zabytkowych obiektów, z czego ponad 2 tys. to obiekty Muzeum Historii Polski.

Nie zabraknie miejsca na imprezy kulturalne, konferencje oraz koncerty, które odbywać się będą w audytorium, mieszczącym prawie 600 osób. Pomieszczenie zaprojektowano w tzw. technologii box in box, aby akustycznie odizolować je od reszty budynku. 

Oprócz tego zwiedzający będą mieli do dyspozycji salę kinową, sale seminaryjne, edukacyjne, sklepik z książkami i pamiątkami oraz kawiarnię.

Zobacz poniżej zdjęcia z nowego Muzeum Wojska Polskiego:

Urszula w tłumie na koncercie Sorry Boys w Muzeum Powstania Warszawskiego