Z Warszawy

Muzeum Historii Polski w Warszawie z prestiżową nagrodą. Ogromny sukces

2024-11-15 11:21

Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie! Zaprojektowana przez pracownię WXCA siedziba instytucji zdobyła prestiżową nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024. Co ważne, jury brało pod uwagę nie tylko architektoniczną i urbanistyczną jakość, ale również m.in. funkcjonalność z perspektywy użytkownika, korzyści dla lokalnej i ponadlokalnej społeczności czy parametry proekologiczne.

Warto zaznaczyć, że przyznane ostatnio wyróżnienie nie jest jedynym, jakie zdobyło zaprojektowane przez pracownię WXCA Muzeum Historii Polski w Warszawie. Przed kilkoma miesiącami jury renomowanej nagrody architektonicznej Prix Versailles umieściło siedzibę instytucji na liście "World’s Most Beautiful Museums 2024", która utytułowała siedem najpiękniejszych nowo otwartych obiektów muzealnych z całego świata.

Czytaj również: Na jakim etapie jest odbudowa Pałacu Saskiego? "Termin pozostaje bez zmian"

Muzeum Historii Polski w Warszawie wyróżnione prestiżową nagrodą

Teraz natomiast Muzeum zostało zwycięzcą w konkursie ULI Global Awards for Excellence 2024. Nagroda ta, przyznawana od 1979 r. przez organizację Urban Land Institute, jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży nieruchomości. "Muzeum Historii Polski wykazuje się doskonałością we wszystkich obszarach: od wyrazistej, a zarazem inkluzywnej architektury, poprzez świadome zastosowanie strategii zrównoważonego rozwoju, aspekt regeneracyjny i »placemaking«, po szeroki program edukacyjny instytucji. Co ważniejsze i tak istotne współcześnie, to jego znaczenie dla kultury i misja, której skala wykracza poza Warszawę i jest potężnym wektorem zmian” - wyliczali jurorzy konkursu.

Wcześniej, przed oficjalnym ogłoszeniem werdyktu konkursu w skali globalnej, Muzeum zdobyło tytuł najlepszej inwestycji w sektorze kultury w Europie, ULI Europe Award for Excellence 2024, co samo w sobie było już ogromnym sukcesem.

Czytaj również: Nowy neon już na kultowej Cepelii. Kiedy pawilon zostanie otwarty?

- Bardzo cieszy nas ta nagroda, bo konkurs Urban Land Institute wyróżnia na tle innych jego interdyscyplinarny profil i wielowymiarowe rozumienie inwestycji, które uwzględnia różne aspekty procesu realizacji i finalne społeczne, ekonomiczne i ekologiczne oddziaływanie danego przedsięwzięcia. Jurorzy docenili jakość ponadczasowej, szlachetnej architektury Muzeum Historii Polski, a także to, w jaki sposób forma architektoniczna muzeum odpowiada na potrzeby nowoczesnej instytucji kultury. Współcześnie instytucje te pełnią rozmaite funkcje kulturalne i edukacyjne, nie tylko udostępniają artefakty naszego materialnego dziedzictwa, ale też - a może przede wszystkim - stwarzają przestrzeń aktywnego, demokratycznego dialogu wokół niego. Takich przestrzeni brakowało nam od 1945 r. - powiedziała architekt Marta Sękulska-Wrońska, Partner i CEO pracowni architektonicznej WXCA.

Warto zaznaczyć, że nowa siedziba Muzeum Historii Polski została zaprojektowana nie tylko z myślą o prezentacji ekspozycji instytucji. W środku znalazły się również audytorium na 600 osób, sala kinowo-teatralna, biblioteka, sale konferencyjne i warsztatowe, profesjonalny dział konserwacji zabytków, punkty gastronomiczne. Całość wieńczy taras z panoramą Warszawy.

- Współczesne muzea to nie tylko ekspozycja. To właściwie cały program różnych, współgrających ze sobą, choć czasami także niezależnych od siebie funkcji. W Muzeum Historii Polski przestrzeń wystawy stałej i wystaw czasowych stanowi mniej niż jedną piątą powierzchni. Parter muzeum przyjął formę otwartą - bez prostej, linearnej ścieżki doświadczania wnętrza. Można być wiele razy w tym obiekcie, za każdym razem robiąc coś innego, brać udział w różnych wydarzeniach, eksplorować historię i odkrywać przyszłość. Plan wnętrza zaprojektowaliśmy tak, by można było swobodnie meandrować pomiędzy poszczególnymi blokami funkcjonalnymi niczym w wydrążonym monolitycznym bloku - wyjaśnił architekt Krzysztof Budzisz z WXCA.

Tak powstaje Muzeum Historii Polski
Herstorie i Muzeum Historii Kobiet. DROGOWSKAZY
Zaledwie kilka procent wszystkich ulic w Warszawie zostało nazwanych na cześć kobiet - i to mimo kilku społecznych akcji mających zmienić ten stan. Równie niewielki odsetek zasłużonych kobiet patronuje polskim szkołom. Tymczasem okazuje się, że walecznych, odważnych, utalentowanych artystycznie lub sportowo Pań w historii dziejów Polski wcale nie brakowało. Nie uczymy się o nich, bo większość historii jaką poznajemy w szkole skupia się na ważnych decyzjach gabinetowych i politycznych, do których kobiety przez stulecia nie były dopuszczane. Można to jednak zmienić: właśnie tego dotyczą "herstorie" a także książka "Brakująca połowa dziejów". Przybliża ona udział Polek w wydarzeniach które zmieniały nasz kraj. Jej autorka, Anna Kowalczyk, jest także prezeską Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Zabiega o utworzenie stałej siedziby dla instytucji, która będzie szansą na odkrycie słabo jeszcze znanych kart historii. W Drogowskazach opowiedziała o swoich działaniach, dokonaniach wielkich Polek a także o łączeniu wielkiej pasji, misji z życiem zawodowym i rodzinnym. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy