Półmisek z barankiem i błogosławieństwem również można objąć patronatem

i

Autor: https://pl-pl.facebook.com/polinmuseum/

Muzeum POLIN poszukuje opiekunów - będziecie zaskoczeni, w jakim celu!

2022-01-14 8:35

Muzeum POLIN poszukuje osób, które swoim patronatem zdecydują się objąć jeden z obiektów znajdujących się w pokaźnych muzealnych zbiorach. Mogą to być zarówno dzieła sztuki, fotografie jak i przedmioty codziennego użytku lub kultu religijnego. Opiekun może liczyć na różne profity, a jego wsparcie finansowe zostanie przekazane na dalsze funkcjonowanie muzeum.

Ocet - dlaczego warto zawsze mieć w domu butelkę octu? 12 praktycznych zastosowań octu

14 000 obiektów czeka na patronów

Zbiory muzeum są imponujące. Znajduje się w nich przeszło 14 000 obiektów, a każdego dnia przybywa kolejnych kilkadziesiąt. - Jeżeli ktoś chciałby zaopiekować się kilkoma obiektami to jak najbardziej jest to możliwe. Można zostać patronem, można też ten patronat komuś ofiarować - mówi Anna Szcześniak ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Aby zostać opiekunem wystarczy na stronie Muzeum znaleźć podstronę "Zaopiekuj się kolekcją". Na początku było na niej 14 obiektów do zaopiekowania, teraz jest już 9. - Muzeum ma trzy rodzaje obiektów, Są to judaika, sztuka oraz pamiątki osobiste - mówi Marta Frączkiewicz, kurator w dziale zbiorów Muzeum Polin i dodaje, że Muzeum nie zdecydowało się umożliwiać zaopiekowania pamiątkami, gdyż uznano za niestosowne żeby obce osoby trzecie miały patronować pamiątkom po czyichś bliskich - Mamy filiżankę klubu piłkarskiego Hasmonea Lwów. Mamy dwie lampki chanukowe, z czego jedna taka zgrabna podróżna w kuferku. Jest też ciekawy wisior z gwiazdą Dawida z macicy perłowej w formie kamei. Mamy półmisek z barankiem, na którym jest wypisane błogosławieństwo, mamy jeszcze puszkę firmy "Branka" oraz obraz Natana Gutmana - scenę rodzajową . Mamy też rysunek "Króla Maciusia", wykonany przez Iwonę Chmieleską. Jest też litografia autorstwa Wilhelma Wachtla przedstawiająca tańczącą młodzież.

Muzealnicy już zastanawiają się, jakie oferty pojawią się jako kolejne do objęcia patronatem Muzeum POLIN. - Wybraliśmy na przykład maszynę do pisania z hebrajską czcionką marki Mercedes. Wybraliśmy prasę introligatorską oznaczoną gwiazdą Dawida. Będzie więcej kubków, lampek chanukowych... - mówi Marta Frączkiewicz.

Profity dla patrona, korzyści dla muzeum

Jeśli zdecydujemy się objąć patronatem jeden z obiektów, który wybierzemy na stronie internetowej Muzeum Polin, możemy spodziewać się wielu korzyści:

  • certyfikat objęcia obiektu patronatem ważny przez 1 rok
  • uhonorowanie przy prezentacji obiektu na stronie muzeum i w raportach rocznych zgodnie z Twoją wolą (możliwe jest też wsparcie anonimowe),
  • indywidualne spotkanie z konserwatorem lub kuratorem, który zaprezentuje Ci obiekt – osobiście lub online,
  • 10 kartek pocztowych z obiektem i honorowaniem,
  • możliwość zadedykowania Twojego daru komuś, lub przekazania go w czyimś imieniu,
  • czasową ekspozycję obiektu (jeśli będzie to możliwe) z honorowaniem w przestrzeni muzeum przy obiekcie.

Muzeum dzięki patronatowi zyska zaś potrzebne fundusze: - Pieniądze, które zbierzemy zostaną przeznaczone przede wszystkim na konserwację obiektów, bo też nie wszystko możemy wykonać tu na miejscu w muzeum. Czasami niektóre obiekty wymagają zewnętrznej konserwacji, na co potrzebne są dodatkowe środki. Pieniądze wydamy też na ekspertyzy, bo nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić autentyczność danego obiektu, czasami potrzebujemy do tego zewnętrznych ekspertów. Przeznaczymy je też na zakup nowych obiektów. Muzeum nie kupuje pamiątek osobistych, ale sztukę już tak. No i digitalizacja pochłania też ogromne środki - opisuje Marta Frączkiewicz.

Jaki będzie rok 2022?

Pytanie 1 z 8
Czy planujesz już wakacje?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!