zdjęcia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest data otwarcia

2024-06-14 8:31

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które będzie miało siedzibę w powstającym gmachu w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, został otwarte jesienią 2024 roku. Prezydent Warszawy podał nawet dokładną datę, znany jest także program otwarcia. Zobaczcie zdjęcia z budowy wyjątkowego muzeum.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kiedy otwarcie? Jest data

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie oficjalnie otwarte w piątek 25 października 2024 roku. Znany jest już program otwarcia MSN. 

Weekend i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w nowym budynku to przede wszystkim prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek, jak:

  • Alina Szapocznikow,
  • Magdalena Abakanowicz,
  • Monika Sosnowska,
  • Cecilia Vicuña,
  • Sandra Mujinga.

Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer.

O społecznym potencjale nowej siedziby MSN-u będzie się można przekonać już w pierwszych tygodniach otwarcia. Zielone forum i bezpośrednio połączony z nim przeszklony parter muzeum, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię, staną się miejscem realizacji 16. edycji WARSZAWY W BUDOWIE. Festiwal każdego roku porusza kwestie związane z architekturą i wspólną przestrzenią miejską.

MSN działa obecnie nad Wisłą

Wiosną 2017 roku MSN zainaugurowało działalność swojej nowej przestrzeni wystawienniczej, nazwanej "Muzeum nad Wisłą", dla odróżnienia od dotychczasowej głównej siedziby instytucji przy ulicy Pańskiej 3. W "Muzeum nad Wisłą" 5 kwietnia otworzy się ostatnia wystawa przed przeprowadzką. "Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko" powstaje w ścisłej współpracy ze spadkobiercami artystki oraz lwowskim Narodowym Muzeum im. Andrzeja Szeptyckiego.

Wielki budynek w centrum Warszawy, tuż obok PKiN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 4 tys. m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku zaprojektowanego przez Thomasa Phifera jest też przestronna klatka schodowa.

Jak przekonuje stołeczny ratusz, nowy budynek będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze. Położony w nowym centrum, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw, przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych, po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.

Budowę muzeum finansuje m.st. Warszawa, a generalnym wykonawcą obiektu jest WARBUD S.A. Za projekt odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o.

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił warszawiaków